Materijalnu štetu nastalu usljed podrhtavanja do sada je prijavilo 28 stanovnika opštine Gacko i dva u Bileći na jugoistoku Bosne i Hercegovine, potvrdila je Civilna zaštita agenciji Srna. Iz Civilne zaštite opštine Gacko rečeno je da su štete prijavljene na stambenim objektima u gradu te nešto manje na okolnim selima.

“Uglavnom se radi o napuklinama na zidovima i plafonima, a prijave i dalje traju”, naveli su iz Civilne zaštite. Također, iz bilećke Civilne zaštite rečeno je da je prijavljena određena šteta na dvije starije seoske kuće.

“U pitanju su kuće u selima Vranjska i Prijevor, koje su bile oštećene i u ranijem zemljotresu,” naveli u iz bilećke spasilačke službe.

U Bileći je školska nastava u petak nastavljena, nakon što je jučer bila prekinuta zbog snažnog zemljotresa i serije manjih koji su uslijedili nakon prvog. Tlo u ovom području naše zemlje i danas navodno povremeno podrhtava.

U Ljubinju i Berkovićima zvanično nije prijavljena šteta opštinskim civilnim zaštitama te tako nije bilo ni intervencija nadležnih službi na terenu zbog posljedica zemljotresa, naveli su u nadležnim službama.

Podrhtavanje tla odnosno zemljotres sa epicentrom u regiji Nikšića u Crnoj Gori, sa magnitudom od 5,4 stepeni po Rihteru evidentiran je u četvrtak rano ujutru (04:06h), nakon koga je uslijedila serija zemljotresa manje jačine koja se tokom jučerašnjeg dana jako mogla osjetiti i u Hercegovini.

Najrazorniji zemljotresi u historiji koji su pogodili područje Balkana

Zemljotres jačine 6.6, stepeni Rihterove skale, uništio je sjeverozapadni dio Albanije i jugozapadni dio Crne Gore 1905. godine. Tačan broj žrtava do danas nije poznat, ali prema izveštaju i pisanju tadašnjih medija u Crnoj Gori, čitava obala Jadrana se tresla i nije bilo grada u kojem se makar jedna kuća nije urušila uslijed potresa.

Regija Balkana često je na udaru zemljotresa, a u historiji se bilježe neki vrlo jaki zemljotresi koji su pogodili Skadar, Skoplje, Banju Luku, Bar, Ulcinj, Kotor, Herceg Novi, Valjevo, Mionicu, Kraljevo i druge balkanske gradove.

Naime, serija snažnih zemljotresa koja se 2019. godine dogodila u Albaniji, od kojih je prvi bio u 4:10 sa jačinom od 6,4 stepena, a drugi, koji se dogodio u 7:10, jačine 5, 4 stepeni Rihterove skale, zvanično se smatraju kao najjači potresi na Balkanu u posljednjih 30 godina.

Činjenica je da su primorski krajevi podložniji trusovima zbog rasjeda koji se nalaze u morima. Grad Dubrovnik u svojoj historiji bilježi nešto više od hiljadu potresa.

Prvi zemljotres sa vrlo katastrofalnim posljedicama bio je davne 1520. godine. Kao najjači koji je dokumentovan je onaj od 6. aprila 1667. godine jačine 7,4 stepeni Rihterove skale, kada je poginulo oko 5.000 ljudi, što je bilo oko 80 posto tadašnjeg stanovništva Dubrovnika.

Isto tako, u zemljotresu koji se desio 26. jula 1963. stradalo je 1.070 građana Skoplja, a najmanje 3.000 stanovnika bilo je povrijeđeno, od kojih su 1.200 ostali trajni invalidi.

Tada je porušeno 15.800 stanova makedonskog grada, a oštećeno 28.000. Bez krova nad glavom ostalo je čak 200.000 ljudi. Strašni zemljotres jačine 6,1 stepen Rihterove skale osjetio se na 50.000 kilometara kvadratnih.

U ovom potresu je bilo uništeno između 75 i 80 posto grada. Duž doline Vardara nestali su staro pozorište, Dom vojske, zgrada Narodne banke, hoteli, gostionice i drugi objekti.

Bosanskohercegovački grad Banja Luku je 1969. godine pogodio zemljotres jačine 8 stepeni po Merkalijevoj, ili 6 stepeni po Rihterovoj skali, koji se dogodio 27. oktobra 1969. godine. Zemljotres je počeo “prethodnim udarom” u noći 26. oktobra u 2:55.

U potpunosti je uništeno 86.000 stanova i kuća, velika oštećenja nanijeta su školskim, kulturnim, zdravstvenim i društvenim i objektima javne uprave administracije.

Crna Gora (1979. godina) – 7,0 Rihtera
Ipak, svi ovi zemljotresi se ne mogu poreditidi s onim koji je pogodio Crnu Goru 1979. godine. Zvanično najjači zemljotres na teritoriji Balkana u moderno doba, čije su se posljedice sanirale skoro čitavu deceniju kasnije jeste onaj koji se dogodio 15. aprila 1979. godine u 6:19, bio je jačine 7.0 stepeni Rihterove skale, i izazvao je katastrofalna razaranja na čitavom Crnogorskom primorju, na dužini od preko 100 kilometara.

Epicentar najrazornijeg balkanskog zemljotresa se nalazio u Jadranskom moru, između Ulcinja i Bara, na udaljenosti od 15 km od obale. U ovom zemljotresu život je izgubila 101 osoba u Crnoj Gori i 35 u Albaniji, dok je bez krova nad glavom ostalo preko 100.000 ljudi.

Federalne novine

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here