Početkom ove godine Zova nam je zbog malo povišenih temperatura procvjetala. Toplo preporučamo da iskoristite njegova ljekovita svojstva i divan miris za stvaranje božanstvenog soka koji služi kao savršen napitak za revitalizaciju. Ne samo da je nevjerojatno zdrav, već sa sobom nosi i bogatu tradiciju pravljenja sokova od bazge, praksu koja datira još iz davnih vremena kada su naši preci prvi put otkrili izvanredna ljekovita svojstva sirupa od bazge.
Kroz povijest su naši prethodnici vjerovali da zova posjeduje izvanredna ljekovita svojstva, a suvremeni istraživači su tu tvrdnju potkrijepili ističući njene bogate zalihe flavonoida, karotena i vitamina A, B i C. Danas smo svjesni da je zova djelotvorna u liječenju bolesti poput gripe, začepljenja sinusa, bronhitisa, astme i alergija. Osim toga, znanstvene studije su pokazale da sok od jabuke jača imunološki sustav i pruža olakšanje osobama koje pate od dijabetesa i zatvora.
Ljekovita svojstva zova uvelike se pripisuju sadržaju flavonoida. Flavonoidi, poznati po svojim moćnim antioksidativnim svojstvima, igraju ključnu ulogu u zaštiti našeg tijela od štete. Upravo zato se zova koristi u liječenju degenerativnih bolesti i kao preventiva protiv raka. Zova je snažno oružje u borbi protiv gripe i prehlade jer jača imunološki sustav. Nadalje, zova posjeduje antivirusna i antimikrobna svojstva.
Osjetite li simptome gripe, popijte si šalicu čaja od suhih cvjetova zove ili popijte osvježavajuću čašu domaćeg soka od zove. Ova izvanredna biljka također se pokazala blagotvornom kod astme i upale dišnih putova, jer olakšava disanje i pomaže pri izbacivanju sluzi. Tijekom proljetne sezone cvijet zove može se koristiti kao rješenje za ublažavanje simptoma povezanih s alergijama na pelud.
- Osim toga, posjeduje detoksikacijska svojstva koja potiču eliminaciju toksina iz limfnih žlijezda. Ne samo da ova biljka ima sposobnost pomoći u liječenju akni, čireva, konjuktivitisa i kožnih osipa, već služi i kao laksativ, diuretik i potiče zdravlje bubrega. Štoviše, koristi se u situacijama koje zahtijevaju intenzivnije znojenje.
Sa svojom sposobnošću da pospješuje mršavljenje svojim laksativnim, diuretičkim i detoksikacijskim svojstvima, ovaj je napitak vrlo koristan. Za stvaranje Zova soka, cvjetovi se moraju pažljivo sakupljati tijekom optimalnih uvjeta obilja sunčeve svjetlosti i suhoće kada je biljka Zova u fazi vrhunca cvatnje. Ključno je locirati stablo u cvatu koje je zaštićeno od potencijalnog onečišćenja, primjerice s ulice.
Svaki cvijet treba pojedinačno ubrati i spremiti u vrećicu kako bi se održala njegova neokaljana suština i osigurala njegova svježina. potrebno: Ukupno je potrebno 20 cvjetova, 1 litar vode, 800 grama šećera i sok od 1 limuna. priprema: Uzmite 20 svježih cvjetova zove i potopite ih u 1 litru hladne vode.
Ostavite smjesu cijeli dan na hladnom mjestu, osim u hladnjaku. Nakon toga procijedite tekućinu i umiješajte 800 grama šećera i sok od 1 limuna. Ostavite ovu kombinaciju dodatna 24 sata, povremeno miješajući kako bi se osiguralo da se šećer potpuno otopi. Na kraju smjesu još jednom procijedite kroz dupli sloj gaze i pretočite u boce.
Kako biste uživali u ovom soku, uobičajeno ga je razrijediti vodom, a za dodatnu draž možete koristiti čak i mineralnu gaziranu vodu. Priča oko stabla poznata je kao Legenda prepričava priču o trojanskom caru koji je imao neobičnu osobinu kozjih ušiju. Kako bi osigurao da njegova tajna ostane skrivena, car je svog brijača velikodušno nagradio zlatnicima, obvezujući ga na tajnost.
Međutim, kako je vrijeme prolazilo, teret čuvanja tajne počeo je opterećivati brijača. Ispunjen tjeskobom, odlučio se odvažiti na polje iu trenutku očaja iskopao je rupu i tri puta šapnuo svoju tajnu: Uzvik “U cara Trojana kozje uši!” slijedio je čin zatrpavanja rupe, što bi stvari učinilo praktičnijim.
Međutim, kako je vrijeme prolazilo, stablo je niknulo upravo na mjestu gdje je bila rupa. Kad bi pastiri tuda slučajno prolazili, od stabla su napravili lulu, a umjesto melodičnih melodija, zvuk koji je iz nje proizlazio bio je sljedeći: Careva tajna razotkrivena je javnosti kroz osebujnu priču o “kozjim ušima u cara Trojana”. Ova legenda kruži već neko vrijeme, pripisujući otkriće dobro poznatom drvetu.