Oglasi - Advertisement

Smrdibube, iako ne predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi, veoma su neugodni gosti u svakom domu. Njihovo prisustvo je naročito izraženo u prelaznim periodima godine – proleće i jesen – mada se usled sve češćih klimatskih promena mogu pojaviti i tokom letnjih meseci. Ono što ih čini posebno nepoželjnim je jak i neprijatan miris koji ispuštaju kada se osete ugroženim ili kada ih slučajno zgnječimo, a koji se dugo zadržava u zatvorenom prostoruu nastavku Vam donosimo ekološki način kako da ih se riješite.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Da biste se zaštitili od najezde ovih tvrdokornih insekata, važno je najpre razumeti šta ih privlači. Smrdibube obožavaju toplotu i svetlost, a posebno ih mame mirisi voća, povrća i cveća. Zato kuće sa baštama, voćnjacima ili skladištima hrane u blizini predstavljaju idealno mesto za njih.

Osnovni korak u borbi protiv smrdibuba jeste sprečavanje njihovog ulaska u dom. Neophodno je pažljivo pregledati i zaptiti sve moguće ulazne tačke kao što su prozori, vrata, pukotine oko cevi i dimnjaka, kao i otvori u krovovima i zidovima. Prilikom provetravanja prostorija, poželjno je koristiti mrežice protiv insekata i držati zavese navučene kako bi se smanjila privlačnost svetlosti.

Promena spoljašnje rasvete takođe može značajno pomoći. Umesto jarkih belih sijalica, preporučuje se korišćenje žutih, jer ih insekti znatno manje primećuju. Ovo je jednostavan, ali vrlo efikasan korak za sprečavanje njihovog zadržavanja oko vašeg doma.

Prirodna sredstva su uvek poželjna opcija u borbi protiv insekata, a smrdibube nisu izuzetak. Eterična ulja poput lavande, nane i eukaliptusa odlično deluju kao repelenti. Nekoliko kapi ulja pomešanih sa vodom može se sipati u bocu sa raspršivačem i naprskati po ivicama prozora i vrata. Ljudi uživaju u tim mirisima, dok ih smrdibube instinktivno izbegavaju.

Još jedno prirodno sredstvo koje se pokazalo kao izuzetno korisno je alkoholni sirće. Njegov oštar miris deluje kao barijera protiv ovih napasnika, a uz to dezinfikuje površine. Sirće se može nanositi direktno ili razblaženo, a najbolje rezultate daje kada se primenjuje nekoliko puta nedeljno.

Za one koji žele dodatno pojačanje, tu je i mešavina vode i praška za pecivo. Dve do tri kesice praška na litar vode dovoljne su za pripremu rastvora koji se može koristiti za prskanje biljaka i površina u i oko doma. Ovo sredstvo je posebno korisno za bašte, male voćnjake i balkone.

Takođe, ljuske belog luka potopljene u vrelu vodu stvaraju rastvor koji, nakon nekoliko dana stajanja, može poslužiti kao efikasno sredstvo za prskanje biljaka. Belolučani rastvor deluje vrlo odbijajuće na smrdibube, naročito ako se koristi više puta dnevno.

Za ljubitelje začinjene hrane, čili papričice su više od kulinarskog dodatka – one su i prirodna barijera protiv ovih insekata. Čaj od čilija, pripremljen kuvanjem papričica u vodi i procedjen u raspršivač, može se koristiti za tretiranje ulaza i površina koje insekti često posećuju.

Kombinovanjem više ovih metoda, moguće je značajno smanjiti prisustvo smrdibuba bez upotrebe agresivnih hemikalija. Redovno održavanje doma, čuvanje hrane u zatvorenim posudama i preventivne mere ključ su uspešne borbe protiv ovih dosadnih gostiju. Korišćenjem prirodnih i lako dostupnih sredstava, ne samo da štitite svoj dom, već i zdravlje svoje porodice i životnu sredinu.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here