Pobrinite se da se koncentrirate; zahtijeva termičku obradu!
Poznati po svojoj bogatoj nutritivnoj vrijednosti, kelj, prokulica, brokula, blitva i špinat prepuni su vitamina i minerala. Međutim, zdravstveni stručnjaci upozoravaju na potencijalne zdravstvene rizike povezane s konzumiranjem ovog povrća u sirovom obliku ili nedovoljno kuhanjem. Ključno je obratiti pozornost na njihov utjecaj na štitnjaču.
Zašto je toplinska obrada neophodna? Povrće iz obitelji križanica, uključujući kelj, prokulicu, brokulu, blitvu i špinat, sadrži tvari poznate kao goitrogeni, koje mogu negativno utjecati na funkciju štitnjače.
Sposobnost tijela da iskoristi jod, bitnu komponentu za proizvodnju hormona štitnjače, može biti poremećena ovim prirodnim kemikalijama. Kada su razine joda nedovoljne, to može dovesti do smanjene proizvodnje hormona štitnjače, što može rezultirati hipotireozom ili, u težim slučajevima, stvaranjem guše.
Što se događa kada povrće nije izloženo toplinskoj obradi? Konzumiranje velikih količina sirovog kelja, prokulice, brokule, blitve i špinata može dovesti do toga da goitrogeni ometaju apsorpciju joda, negativno utječući na funkciju štitnjače.
To može dovesti do:
Goitrogeni imaju potencijal ometati sposobnost tijela da koristi jod, što zauzvrat dovodi do smanjenja proizvodnje hormona štitnjače zbog smanjene funkcije štitnjače. Ova smanjena aktivnost štitnjače može rezultirati simptomima kao što su umor, depresija, povećana osjetljivost na hladnoću i problemi s težinom.
Dugotrajna izloženost visokim razinama goitrogena može dovesti do povećanja štitnjače, stanja poznatog kao guša. Ovo povećanje veličine može rezultirati poteškoćama s disanjem i gutanjem, kao i estetskim problemima. Veće šanse za hipotireozu nastaju kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. Tipični znakovi ovog stanja sastoje se od umora, suhe kože, debljanja i kognitivne magle.
Koje prednosti nudi toplinska obrada? Termička obrada povrća, posebice kuhanjem na pari, značajno smanjuje razinu goitrogena, povećavajući njegovu sigurnost za konzumaciju. Kuhanje je učinkovito u razgradnji goitrogena, što smanjuje njihov utjecaj na funkciju štitnjače. Kako bi se osigurala neutralizacija goitrogena, preporuča se kuhanje ove hrane na visokoj temperaturi najmanje 5 minuta.
Preporuke za konzumaciju uključuju kuhanje na pari kao jednu od najsigurnijih metoda za smanjenje goitrogena. Kuhajte povrće na pari 5 do 10 minuta prije jela. Prilikom pripreme povrća važno je osigurati da je dovoljno kuhano da razgradi goitrogene. Voda korištena u procesu kuhanja može se odbaciti jer može sadržavati degradirane goitrogene.
Kako biste smanjili rizik od prekomjerne izloženosti goitrogenima, pobrinite se da vaša prehrana sadrži raznolik izbor namirnica. Kombinirajte prerađeno povrće s drugim opcijama koje su bogate hranjivim tvarima.
Konzumacija povrća kao što su kelj, prokulice, brokula, blitva i špinat pruža niz zdravstvenih prednosti, ali bitno je pravilno pripremiti ove hranjive sastojke. Pridržavanje smjernica toplinske obrade pomoći će vam spriječiti moguće zdravstvene probleme i u potpunosti uživati u blagodatima ovog zdravog povrća.