Oglasi - Advertisement

Savršen domaći hljeb koji osvaja i one koji ga inače ne jedu

Uvod

Postoji nešto iskonski umirujuće u mirisu sveže pečenog hljeba koji se širi kuhinjom. Bilo da ste neko ko svakodnevno mesi ili ste od onih koji izbegavaju hljeb iz različitih razloga, ovaj recept ima moć da promeni percepciju. Njegova jednostavnost pripreme, uz izuzetnu mekoću i bogat ukus, čini ga savršenim izborom za svaku priliku – od doručka uz malo maslaca do večere uz toplu čorbu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ono što ovaj hljeb izdvaja od drugih jeste tekstura testa koja i pre i posle pečenja ostavlja utisak profesionalnog pekarskog proizvoda. Nema komplikovanih faza, nema posebnih tehnika, već jedna opuštena priprema u kojoj i početnici mogu zablistati.

Sastojci: jednostavno, a moćno

Prvo što će vas iznenaditi kod ovog recepta jeste da koristi potpuno osnovne i dostupne sastojke, a daje rezultat koji premašuje sva očekivanja.

Evo šta vam je potrebno:

  • 700 g mekog brašna – ovo je baza, pa birajte kvalitetno brašno za najbolje rezultate.

  • 30 g svježeg kvasca (ili oko 7,8 g suhog kvasca) – zavisno šta imate pri ruci.

  • 400 ml mlake vode – ključna je da voda ne bude previše vruća jer će ubiti kvasac.

  • 1 kašika šećera – ne samo zbog ukusa, već i kao „hrana“ za kvasac da se lepo aktivira.

  • 1 kašika soli – za ravnotežu ukusa.

  • 2 kašike ulja – pomažu u strukturi i daju finu elastičnost testu.

Priprema: korak po korak do savršenstva

Ova priprema se ne svodi samo na recept, već je i jedna mala terapija za dušu. Mirno i bez žurbe – uz ovaj vodič, sve će teći glatko.

1. Aktiviranje kvasca

U većoj posudi izmrvite kvasac i dodajte mlaku vodu. Ubacite kašiku šećera i sve dobro promešajte. Ovaj korak je važan jer omogućava kvascu da „oživi“ i aktivira se.

Zatim u tu smešu dodajte otprilike polovinu brašna – ne mora biti precizno odmereno. Sve dobro promešajte varjačom. Dobićete masu koja je prilično retka, gotovo kao smesa za palačinke. To je sasvim u redu. Bitno je da ne bude grudvica.

2. Dodavanje preostalog brašna i soli

Umešajte ostatak brašna i so. Mešajte dok se sve ne sjedini. Ne očekujte glatko, suvo testo – naprotiv, biće mekano, pomalo ljepljivo i elastično.

Sada dodajte ulje, blago premažite površinu testa i preklopite ga tako da nauljena strana bude s donje strane. Lagano premijesite rukom da se sve fino poveže.

3. Prva fermentacija

Pokrijte posudu čistom kuhinjskom krpom i ostavite testo da odmara. Idealno vreme za odmor je između 30 i 60 minuta, ali ne morate biti strogi – možete ga ostaviti i duže ako vam to više odgovara. Testo je prilično zahvalno i neće „pobjeći“ ako ga zaboravite još malo.

4. Oblikovanje testa

Pospite radnu površinu brašnom, zatim istresite nadošlo testo. Ponovo ga premijesite – sada će već biti mnogo lakše za rad, bez lepljenja za ruke.

Zatim rukama oblikujte pravougaonik, pa uzmite oklagiju i razvucite ga do otprilike 40 x 25 cm. Ne mora biti savršeno, bitno je da ima širinu da se lepo urola.

5. Formiranje hljeba

Počevši od uže strane, zarolajte testo kao štrudlu. Prvih nekoliko centimetara dobro pritisnite da se ne stvara vazduh unutar rolata. Nastavite da rolate sve do kraja.

Pripremljeni rolat prebacite u tepsiju podmazanu uljem. Idealna dimenzija posude je 30 x 20 cm, ali može i dublja, ako volite da hljeb bude viši.

Trik za pečenje bez pucanja: Pre nego što hljeb ide u rernu, zasecite gornju površinu ukoso, koristeći oštar nož. Ove crtice pomažu da testo ima gde da „diše“ i raste bez da puca sa strane ili po sredini.

6. Odmor i pečenje

Nakon oblikovanja, ostavite testo da odstoji još 5 minuta, dok uključujete rernu da se greje na 200 stepeni. Tokom tog vremena testo će se dodatno opustiti i još malo narasti.

Hljeb stavite u rernu na nižu pregradu. To je važno jer će se tako ravnomerno ispeći – neće izgoreti ni odozgo ni odozdo.

Pecite oko 40 minuta, ali budite slobodni da proverite ranije. Ako niste sigurni da li je pečen, probodite ga čačkalicom, drvenim štapićem za ražnjiće ili čak tankim nožem. Ako izađe suv – hljeb je gotov. Ako primetite tragove sirovog testa, ostavite ga još 5 minuta.

Nakon pečenja: hlađenje i korica po meri

Kada hljeb izvadite iz rerne, pažljivo ga izvadite iz pleha i ostavite da se hladi na rešetki. Ako želite da vam korica ostane hrskava, samo ga ostavite da se potpuno ohladi na vazduhu, bez ikakvih pokrivača.

Ako vam se korica učini previše tvrdom, možete je blago premazati uljem dok je još vruća i poklopiti čistom kuhinjskom krpom. Time ćete zadržati delimičnu hrskavost, ali će hljeb dobiti mekšu spoljašnjost.

Važno: Nikako ne stavljajte hljeb u plastičnu kesu dok je još topao. Para će omekšati koricu previše i stvoriti vlagu koja može uticati na ukus i trajnost.

Ako ostane za sutra, stavite ga u kesu tek kada se potpuno ohladi, i to preko noći. Tako će ostati mekan i svjež, spreman za doručak.

Zaključak: Hljeb kao iz domaće pekare – ali iz tvoje rerne

Ovaj recept za domaći hljeb je više od običnog recepta. On je poziv da se povežete sa osnovama kuvarstva, da uživate u jednostavnosti i nagradi koju ona donosi.

Za razliku od mnogih recepata koji traže preciznost, mere u miligram i redosled bez odstupanja, ovaj recept vam daje slobodu. On vas uči da slušate testo, da se ne opterećujete sekundama i da uživate u procesu.

Ukoliko do sada niste bili ljubitelj hljeba, moguće je da ste samo čekali pravi recept. A sada, s ovim u rukama – vreme je da uključite rernu i dopustite da miris domaćeg hljeba preplavi vaš dom.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here