Antikne napolitanke sa mlekom, karamelom i orasima predstavljaju jednostavan, ali izuzetno bogat i ukusan desert koji se pravi od svega tri osnovna sastojka. Ovaj tradicionalni recept, poznat po svom intenzivnom karamelnom ukusu i hrskavim slojevima oblatni, savršen je za one trenutke kada želite nešto slatko, domaće i starinsko, a da ne morate provesti sate u kuhinji.
Za pripremu ovog kolača biće vam potrebno: dve litre mleka, jedan kilogram šećera, 250 grama seckanih oraha i jedno pakovanje napolitanki (oblatni). Iako su sastojci jednostavni, postupak zahteva strpljenje, jer se karamelizovana smesa priprema dugo, ali rezultat je svakako vredan truda.
- Priprema započinje tako što se u velikoj posudi pomešaju mleko i šećer. Smesa se stavi na šporet i greje uz povremeno mešanje dok ne provri. Kada počne da ključa, vatra se smanji na srednju jačinu i kuvanje se nastavlja narednih sat i po do sat i 40 minuta. Tokom ovog perioda neophodno je povremeno mešati smesu i obavezno biti u blizini, jer mleko lako može iskipeti ili zagoreti.
Kako vreme odmiče, smesa će postajati gušća i poprimaće bogatu karamel boju. U tom trenutku se uklanja sa šporeta i odmah se dodaju sitno seckani orasi. Sve se dobro promeša dok se orasi ravnomerno ne rasporede u vrućem karamelu.
- Kada je fil gotov, počinje slaganje kolača. Prva oblatna se stavi u odgovarajući pleh, a zatim se na nju ravnomerno rasporedi sloj fila. Nije problem ako se negde stavi malo više fila – višak će se sam rasporediti ili blago iscureti sa strane. Nakon prvog sloja sledi druga oblatna koja se pažljivo stavlja preko fila i lagano pritisne dlanovima kako bi se zalepila. Postupak se ponavlja sve dok se ne utroši sav fil i sve kore, pri čemu se poslednja oblatna ostavlja prazna – bez fila na vrhu.
Kada se završi slaganje, preko kolača se stavlja čista kuhinjska krpa, a zatim i težak predmet (npr. daska ili nekoliko knjiga) kako bi se oblatne lepo spojile sa filom i kako bi se sprečilo njihovo podizanje. Najbolje je da kolač ostane pod pritiskom nekoliko sati, a idealno bi bilo da odstoji tokom cele noći. Na taj način fil će se u potpunosti stegnuti, a kore će postati mekše i povezane sa slojevima karamela i oraha.
- Nakon što se kolač dobro ohladi i stegne, seče se na štanglice, trouglove ili kocke, u zavisnosti od željenog oblika. Rezultat su hrskavi, ali sočni zalogaji koji se jednostavno tope u ustima, a kombinacija karamele i oraha pruža bogat i pun ukus.
Ovaj kolač je idealan za posebne prilike, praznike ili kada želite da iznenadite goste nečim neuobičajenim, a domaćim. Pored toga, odličan je izbor i za poklon – lepo upakovan u kutiju, izgleda elegantno i ukusom nikoga ne ostavlja ravnodušnim.Bez upotrebe skupih sastojaka ili modernih tehnika, ovaj recept dokazuje da su najlepši ukusi često oni koji dolaze iz tradicije i jednostavnosti. Antikne napolitanke sa mlekom i orasima su upravo takav kolač – toplina doma u svakom zalogaju.
BONUS TEKST
Hormašice su tradicionalni desert koji većina ljudi vezuje za bogate, sirupaste kolače koji se tope u ustima. Međutim, kada se ovom klasičnom receptu doda kokos, dobije se potpuno novo i posebno iskustvo – mirisno, egzotično i izuzetno ukusno. Hormašice od kokosa su prava poslastica za čula i odličan izbor za one koji žele nešto malo drugačije, ali i dalje domaće i poznato. Ovaj recept kombinuje uobičajene sastojke sa kokosom koji donosi dodatnu sočnost i specifičan ukus.
- Za pripremu sirupa, odnosno zaljeva kojim će se prelivati kolač, potrebno je pripremiti sledeće sastojke: 500 grama šećera, 800 mililitara vode, jednu vrećicu vanilin šećera i vrlo malu količinu limunovog soka – otprilike četvrtina male kašičice. Prvo se svi sastojci sjedine u šerpi, pa se smesa zagreva do ključanja. Kada provri, smanjuje se temperatura i sirup se ostavlja da lagano vri oko 20 minuta. Nakon toga se skloni sa vatre i ostavi da se potpuno ohladi, jer se hormašice prelivaju hladnim sirupom dok su još tople iz rerne.
Sama priprema testa je jednostavna, ali zahteva preciznost u redosledu. Najpre se jaja dobro umute sa šećerom i vanilin šećerom, dok smesa ne postane penasta. Potom se dodaje kiselo vrhnje i ulje, pa se sve ponovo kratko muti dok se ne dobije ujednačena masa. U tu smesu se postepeno dodaju brašno, so, prašak za pecivo i kokos, koji daju strukturu i aromu testu. Kada se sve sjedini, dobije se mekano i blago lepljivo testo koje se lako oblikuje rukama.
- Iako je testo pomalo lepljivo, to ne predstavlja problem – zapravo, upravo takva struktura omogućava da se kolači kasnije savršeno upiju u sirup. Od pripremljenog testa uzima se komad veličine oraha i oblikuje se u ovalni oblik nalik na datulju. Zatim se blago utisne na sitnu rešetku, ribizlu ili čak viljušku, kako bi se dobio dekorativni uzorak. Ova tehnika ne samo da doprinosi lepšem izgledu, već omogućava i bolji upijanje sirupa nakon pečenja.