Prošlo je manje od godinu dana otkad je na direktorskoj poziciji Elektroprivrede Bosne i Hercegovine postavljen Sanel Buljubašić, kadar Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH), ova ključna državna kompanija već se nalazi u velikim problemima.
Prema onom što se da vidjeti, Elektroprivreda Bosne i Hercegovine na mala vrata najavljuje drastično povećanje cijene električne energije za domaćinstva. Novi udar na ionako nizak standard građana “priziva” se u danima kada je Elektroprivreda BiH saopćila da je gubitak u 2023. godini čak 140 miliona KM.
Da stvar bude još gora, imovina i zgrada EPBiH našli su se pod hipotekom. Naime, iz EPBiH je nedavno na zastupničko pitanje federalnog parlamentarca Admira Čavalića (Stranka za BiH) da li se najveće nekretnine EPBiH, računajući i glavnu upravnu zgradu u Sarajevu nalaze pod hipotekom, a sve zbog vraćanja kredita u vezi sa realizacijom Projekta izgradnje Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, dali potvrdan odgovor. Ukupan iznos hipoteke iznosi ogromnih 214 miliona KM.
Poslovanje ove javne kompanije na način da proizvodiš minus, staviš nekretnine pod hipoteku zbog duga nastalog nakon što nisi mogao – znao, realizirati veliki projekat i onda se “ljubazno” obratiš stanovništvu – dižemo cijene.
”U odgovoru koji sam dobio iz Elektroprivrede BiH nisu saopćili ko je kreditor, ali se može pretpostaviti, s obzirom da je u pitanju Blok 7, da se radi o kineksoj banci. Mada nemam zvanične potvrde. Zbog lošeg upravljanja javnom kompanijom, akumulacije svih problema, možemo očekivati da u ovoj godini dođe do poskupljenja struje domaćinstava, ali i privredi”, kazao je Admir Čavalić.
Federalni parlametarac ističe da bi u lančanoj reakciji do skupljanja struje najprije moglo doći kada su u pitanju komunalne usluge.
”Podsjećam da su ranijim odlukama o poskupljenju struje izostavljene ustanove primarne zdravstvene zaštite. Šta to znači?
Sva komunalna preduzeća koja na bilo koji način koriste električnu energiju bit će prisiljena podići cijene svojih usluga, odmah nakon što dobiju veće račune za struju”, ističe Admir Čavalić.
Pokušaji Faktora da saznaju kada EPBiH planira podići cijene struje bili su bezuspješni jer se direktor preduzeća Sanel Buljubašić ne javlja na poziv, jer što nije bilo moguće dobiti zvanične odgovore na upite o kreditu, hipoteci, o tome šta se dešava sa Blokom 7 u Tuzli da li će se ići u arbitraću s Kinezima.
Za gubitke i probleme u kojima se našla Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, iz javnog preduzeća su okrivili rudarski sektor, konkretno nadlećne u Rudniku mrkog uglja Zenica.
Iz Elektroprivrede ističu da su rudniku “Zenica” u periodu od 25.05.2021. do 31.01.2024. godine, na osnovu zaključenih ugovora, uplaćene pozajmice u vrijednosti od 85 miliona KM.
„Od navedenog iznosa, samo u periodu od 17. oktobra prošle godine do kraja januara ove godine, vrijednost uplaćenih pozajmica iznosila je 41,2 miliona KM, što je za 11,2 miliona KM više u odnosu na predviđenih 30 miliona KM prema izmjenama Odluke Nadzornog odbora JP Elektroprivreda BiH o rasporedu odobrenih sredstava za davanje pozajmica rudnicima uglja. Dodatna sredstva obezbjeđivala je Uprava JP Elektroprivreda BiH Odlukom o preraspodjeli novca za davanje pozajmica rudnicima Koncerna EPBiH”, kažu iz Elektroprivrede.
Ističu da su sredstva po pozajmicama utrošena za uplate obaveza za PIO po tužbama radnika, obaveze za PIO po redovnom penzionisanju i uplatu otpremnina za radnike koji su ostvarili pravo na iste, zbrinjavanje viška radnika kroz izmirenja obaveza za doprinose i isplatu stimulativnih otpremnina, kao i isplatu po obavezama za tekuće poslovanje.
Iz preduzeća kažu da su kao vladajuće društvo Koncerna EPBiH ispunili sve obaveze kako bi preostali broj zaposlenih u RMU “Zenica” obezbjedio kontinuitet proizvodnje, ispunjenje planova i stabilnost poslovanja.
„Uprkos sprovodim aktivnosti i uplati pozajmica od strane JP Elektroprivreda BiH u iznosu višem od 41 milion KM u periodu 17.10.2023.-31.01.2024.godine, RMU „Zenica“ je od septembra 2023. do januara ove godine, ostvarila proizvodnju od 34. posto u odnosu na plan i prihod 3,2 miliona KM. Troškovi plata za navedeni period iznose 10,1 milion KM i veći su od ostvarenog prihoda od 6,8 miliona KM”, tvrde iz Elektroprivrede.
Važno je napomenuti da je federalna vlada u decembru 2023. godine povećala cijenu struje privrednicima za 20 posto, a da za tonu uglja koji dolazi iz pogona u sastavu Koncerna plaća nešto više od 30 maraka. S druge strane, Rudnik Banovići koji nije u sastavu Koncerna prodaje Elektroprivredi ugalj po cijeni koja se kreće od 140 do 160 km sa prevozom, zavisno od potrebe za sitnijim ili krupnijim ugljem.
Federalne novine