Uvod: Tragom mirisa ramazana – priča o sarajevskom somunu
Sarajevske ulice u večernjim satima meseca ramazana obavijene su posebnim mirisom koji za mnoge predstavlja toplu najavu iftara. Taj miris dolazi iz pekara i domaćih kuhinja, a vodi nas do jednostavnog, ali duboko ukorenjenog simbola bosanske tradicije – somuna. Ovo meko i mirisno pecivo, poznato i kao samun, nosi u sebi vekove istorije, ukus porodičnih okupljanja i rituala posta.
Malo je poznato da je prvi somun ispečen između 1521. i 1531. godine, i to upravo u srcu Sarajeva. Od tada, ovaj hleb je postao nezamenjiv deo iftara, ali i nezaobilazni pratilac jela poput čuvenih sarajevskih ćevapa. Danas, somun predstavlja više od hrane – on je kulturni simbol, emotivni most između prošlosti i sadašnjosti.
U nastavku ćemo ti otkriti proveren i tradicionalan recept za pripremu sarajevskih somuna kod kuće, koji možeš koristiti tokom ramazana – ali i bilo kada kada poželiš da dom zamiriše na Bosnu.
Razrada: Recept i postupak pripreme sarajevskog somuna
Priprema ovog peciva ne iziskuje mnogo sastojaka, ali zahteva malo strpljenja, topline i ljubavi prema detalju. Rezultat je vredan svakog uloženog trenutka.
Potrebni sastojci
Za pripremu otprilike 5 do 6 većih somuna, biće ti potrebno:
-
1 kilogram brašna (najbolje tip 500)
-
10 grama suvog kvasca
-
1 supena kašika šećera
-
1 mala kašika soli
-
700 ml hladne vode
-
ćurekot (po želji) – za posipanje
Ćurekot, poznat i kao crni kim, dodaje poseban šmek i autentičan izgled ovom pecivu, iako nije obavezan.
Priprema korak po korak
Priprema somuna sastoji se iz više faza – od aktiviranja kvasca, preko mešenja testa, do oblikovanja i pečenja. Sledi detaljan vodič:
1. Aktivacija kvasca
U manjoj posudi pomešaj:
-
so,
-
šećer,
-
kvasac,
-
malo hladne vode (tek da pokrije sastojke).
Ostavi ovu smešu da stoji desetak minuta dok kvasac ne zapeni i ne počne da “radi”.
2. Mešenje testa
U veću posudu sipaj brašno i postepeno dodaj nadošli kvasac. Zatim dolivaj hladnu vodu, uz stalno mešanje. Cilj je da se dobije mekano i pomalo lepljivo testo.
Savjet: Neki ljudi, umesto rukama, testo mešaju varjačom, jer je vrlo meko i podatno. To je sasvim u redu ako ti je tako lakše.
Posebna tehnika mešenja podrazumeva da se testo uvlači ka unutra – dakle, povlačiš spoljni deo testa ka centru, što doprinosi njegovoj elastičnosti.
3. Ostaviti testo da fermentira
Kada se sve dobro poveže, pokrij testo čistom krpom i ostavi ga da miruje najmanje 60 minuta. Ukoliko želiš još lepšu teksturu, možeš ostaviti testo da stoji i duže – čak i preko noći u frižideru.
Napomena: Hladno testo je lakše za oblikovanje i ima bolji rezultat pri pečenju.
4. Formiranje somuna
Kada je testo odstajalo i udvostručilo volumen, rukama otkidaj loptice veličine koje odgovaraju somunu koji želiš da napraviš.
-
Na jednoj ruci držiš lopticu,
-
Drugom rukom lagano povlačiš krajeve testa prema dole – centralni deo mora ostati netaknut.
Zatim, svaki komad pažljivo razvuci u krug prečnika oko 20 do 30 cm na pobrašnjenu podlogu.
Ako se testo mnogo lepi, slobodno dodaj još malo brašna, ali ne preteruj kako se ne bi izgubila mekoća.
5. Ispisivanje mreže
Za stvaranje čuvene mrežaste šare koristi:
-
metalnu šipku,
-
drvenu čačkalicu za ražnjiće,
-
ili tupi deo noža.
Pritisni blago na površinu testa tako da se stvori karakteristična mreža. Ovo omogućava testu da “diše” tokom pečenja i da se napuše u sredini, čineći somun prozračnim.
6. Priprema rerne
Uključi rernu na najvišu temperaturu koju omogućava tvoj šporet. Dok se rerna greje, unutra stavi prazan pleh koji će se takođe zagrevati.
Toplina pleha igra ključnu ulogu u pravljenju hrskave korice.
7. Završna priprema i pečenje
Tik pre pečenja:
-
pokvasi somun s gornje strane vodom,
-
pospi ga ćurekotom (ako koristiš),
-
pažljivo prebaci somune na zagrejan i pobrašnjen pleh.
Peci ih 5 do 10 minuta, u zavisnosti od snage tvoje rerne.
Vrata rerne ne otvaraj tokom pečenja, jer ćeš tako pokvariti proces dizanja testa.
Zaključak: Više od peciva – somun kao simbol
Kada izvadiš somune iz rerne, primetićeš da su se lepo naduvali – to je znak da su uspeli. Njihova korica će u početku biti tvrda, ali već nakon nekoliko minuta postaće savršeno meka, bez potrebe da ih uvijaš u krpu ili premazuješ vodom.
Sarajevski somun nije samo dodatak uz jelo. To je ukus detinjstva, iftara, porodičnih okupljanja i topline doma. Bez njega, ni ćevapi ne bi bili isti, a miris ramazana ne bi imao svoju potpunu čar.
Dakle, bilo da si vernik koji poštuje tradiciju, ljubitelj bosanske kuhinje ili radoznali domaći pekar – ovaj recept će ti omogućiti da osetiš autentičnost jednog naroda kroz jednostavnu, ali bogatu koru hleba.
Prijatno!