Ako tražite ukusan i jednostavan obrok koji će vas iznenaditi svojim bogatim okusom, pljeskavice od tikvica idealan su izbor. Iako su bez mesa, mnogi tvrde da nadmašuju čak i mesne verzije po sočnosti i punoći okusa. Ova lagana, zdrava i pristupačna jela mogu biti savršen dodatak vašoj kuhinji – bilo kao glavno jelo, prilog ili zdrava užina. Priprema je brza i ne zahtijeva kulinarsko majstorstvo, a rezultat su zlatno pečene, aromatične pljeskavice koje oduševljavaju i mirisom i teksturom.
Sastojci:
-
4 srednje tikvice
-
5 jaja
-
1 glavica luka
-
3 češnja češnjaka
-
70 g parmezana
-
80 g brašna
-
50 g krušnih mrvica
-
Svježi bosiljak (po želji)
-
Svježi ili smrznuti peršin
-
So i crni papar po ukusu
-
Malo mljevene crvene paprike
-
Suncokretovo ulje (za prženje)
Priprema:
-
Priprema tikvica:
Tikvice naribajte na krupnije rende. Posolite ih lagano i ostavite u cjedilu da puste vodu, najmanje 10 minuta. Nakon toga ih temeljito ocijedite – rukama ili čistom kuhinjskom krpom, kako bi smjesa kasnije bila dovoljno kompaktna. -
Sjeckanje začina:
Sitno nasjeckajte luk, češnjak, bosiljak i peršin. Svježe bilje daje punoću okusa i svježinu, pa je preporučljivo koristiti svježe sastojke kad god je moguće. -
Spajanje sastojaka:
U velikoj zdjeli pomiješajte ocijeđene tikvice s nasjeckanim lukom, češnjakom i začinskim biljem. U drugoj posudi sjedinite brašno, krušne mrvice i ribani parmezan, pa sve dodajte smjesi s tikvicama. Po želji dodajte malo mljevene crvene paprike za dodatni šmek. -
Dodavanje jaja:
Umutite jaja dok ne postanu ujednačena masa, pa ih dodajte tikvicama i dobro promiješajte dok ne dobijete homogenu smjesu. Po potrebi prilagodite količinu brašna ako je smjesa previše rijetka. -
Formiranje i pečenje:
Oblikujte pljeskavice rukama u željenu veličinu i debljinu. U tavi zagrijte suncokretovo ulje i pecite pljeskavice na srednjoj temperaturi, po 3–4 minute sa svake strane, dok ne dobiju zlatno-smeđu boju. -
Ocjeđivanje i serviranje:
Gotove pljeskavice izvadite na tanjir obložen papirnatim ubrusom da se upije višak masnoće. Servirajte toplo, uz jogurt, pavlaku, salatu ili čak kao dodatak uz rižu ili pire krompir.
Savjet za posluživanje:
Ove pljeskavice možete koristiti i kao zamjenu za mesne burgere u sendvičima – jednostavno ih ubacite u pecivo uz par kriški paradajza, malo zelene salate i neki umak po izboru. Tako dobijate zdraviju, vegetarijansku verziju klasičnog obroka.
Ova jednostavna, ali izuzetno ukusna jela od tikvica oduševljavaju i one koji inače nisu ljubitelji povrća. Zahvaljujući bogatstvu okusa, savršenoj teksturi i jednostavnoj pripremi, pljeskavice od tikvica lako će postati stalni gost na vašem stolu.
BONUS TEKST
- Uskrs, kao jedan od najvažnijih i najradosnijih praznika u hrišćanskoj tradiciji, sa sobom nosi niz bogatih običaja, dubokih simbola i narodnih verovanja. Među njima posebno mesto zauzima uskršnje jaje, a naročito ono prvo, obojeno crvenom bojom – poznato kao čuvarkuća. Ovo jaje nije samo ukras, već moćan simbol vere, nade i zaštite doma.
Crvena boja jajeta ima višestruko značenje. U hrišćanskoj simbolici, ona predstavlja Hristovu prolivenu krv i vaskrsenje, kao i pobedu života nad smrću. Međutim, u narodnom verovanju, čuvarkuća ima i dublju, gotovo mitsku ulogu – veruje se da čuva kuću i porodicu od svega lošeg što bi moglo da ih zadesi tokom godine. Bolesti, nesreće, zla energija – sve to, prema predanju, ostaje van doma u kojem se čuvarkuća nalazi.
- Pravljenje čuvarkuće započinje na Veliki četvrtak ili Veliki petak. Tada se farbaju jaja, a prvo ofarbano crvenim se izdvaja sa posebnim poštovanjem. To nije obično jaje – ono postaje zaštitnik domaćinstva. Zato se od trenutka kada je obojeno, prema njemu odnosi sa pažnjom i verom.
Mesto na kojem se čuvarkuća drži ima posebno značenje. Tradicionalno se stavlja pored ikona, slavske sveće, ili na uzvišeno, čisto i svetlo mesto u kući. Takvo okruženje, veruje se, pojačava njenu zaštitnu moć. U nekim krajevima Srbije, postoji običaj da se jaje stavi u krov kuće, dok ga drugi smeštaju u ormare, plakare, pa čak i u torbe kada se putuje, kao amajliju koja štiti.
- Jedan od zanimljivih elemenata verovanja vezanih za čuvarkuću jeste njena postojanost. Ako jaje uspe da izdrži celu godinu, a da ne pukne, ne promeni boju i ne pokvari se, to se tumači kao veoma dobar znak – predznak zdravlja, sreće i blagostanja za celu porodicu.