Možete skuhati još jedan brzinski kolač bez potrebe za vagom, a izmiksajte ga za samo pet minuta.

Sastojci

Za pripremu recepta trebat će vam odmjeriti jednu čašu (2,5 dcl) ulja te dvije šalice šećera i dvije vrećice vanilin šećera.

Za pripremu ove slatke poslastice potrebna su vam 4 žumanjka, 2 čaše jogurta, 2 čaše brašna, 2 čaše mljevenog maka, 1 prašak za pecivo i čokoladna glazura koja se sastoji od cca 15 dag čokolade za kuhanje i 1-2 dag. žlice ulja.

Priprema

1.

Pomiješajte šećer, ulje, vaniliju, žumanjke, brašno, mak, prašak za pecivo i jogurt i napravite smjesu za biskvit. Smjesu prebaciti u tepsiju srednje veličine koju ste obložili papirom za pečenje. Smjesu pecite na temperaturi od 180 stupnjeva oko 40 minuta.

2.

Nakon što se ohladi, slobodno je ukrasite na bilo koji način. Osobno sam se odlučila za raskošnu čokoladnu glazuru, koja se postiže topljenjem čokolade uz nekoliko žlica ulja na pari. Budući da kolač ne zahtijeva bjelanjke, možete ih jednostavno spremiti u zamrzivač za buduća pečenja.

 

BONUS TEKST 

Simptomi nedostatka cinka nisu bili klinički identificirani sve do 1961. godine, što je označilo odgođeno prepoznavanje ovog stanja. Nedovoljne razine cinka mogu dovesti do zastoja u rastu i razvoju djece, komplikacija u trudnoći, oslabljenog imunološkog odgovora i povećane osjetljivosti na infekcije. Značajni pokazatelji nedostatka cinka uključuju:

Mogu se uočiti uobičajeni simptomi suhe i grube kože, beživotne kose, lomljivih noktiju, bijelih mrlja na noktima, oslabljenog osjeta okusa i mirisa, gubitka apetita i tjelesne težine te smanjene prilagodljivosti očiju na tamu.

proljev

Narušena funkcija imunološkog sustava, poremećeno zacjeljivanje rana, ponavljajuće infekcije i razna stanja kože poput akni i dermatitisa potencijalne su posljedice nedostatka cinka. Osim toga, mogu se pojaviti poremećaji rasta i razvoja, problemi s pamćenjem i koncentracijom, abnormalnosti metabolizma i imunološkog sustava, kao i neplodnost i impotencija. Ključno je riješiti nedostatak cinka kroz prilagodbe prehrane prije razmatranja upotrebe dodataka cinka.

Rizične skupine:

Iako je to uobičajena pojava o kojoj bi svi trebali voditi računa, nedostatak cinka u organizmu je statistički prevladavajući. Međutim, postoje pojedinci koji spadaju u rizičnu skupinu s izrazito izraženim nedostatkom cinka.

Osobe koje mogu biti izložene riziku od nedostatka cinka uključuju nedonoščad i novorođenčad s nedovoljno tjelesnom težinom, stariju dojenčad i malu djecu koja imaju neadekvatan unos hrane bogate cinkom. To se također odnosi na djecu i adolescente, kao i na trudnice i dojilje, posebno one koje su adolescenti.

Pacijenti koji se hrane intravenozno, pothranjeni pojedinci i oni s anoreksijom koji ne konzumiraju dovoljno hrane bogate proteinima također su osjetljivi na nedostatak cinka. Ostale rizične skupine uključuju one s dugotrajnim proljevom, poremećajima malapsorpcije kao što su celijakija i sindrom kratkog crijeva te upalne bolesti crijeva poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa.

Alkoholičari, osobe s bolestima jetre, kroničnim bolestima bubrega, anemijom i oni koji uzimaju određene lijekove koji utječu na izlučivanje ili apsorpciju cinka, poput određenih antibiotika i lijekova protiv tuberkuloze, također bi trebali pripaziti na svoje razine cinka. Osim toga, osobe starije od 65 godina, vegetarijanci i oni koji prvenstveno dobivaju cink iz mahunarki i orašastih plodova trebaju biti svjesni da prisutnost fitinske kiseline u tim namirnicama može smanjiti apsorpciju cinka, unatoč relativno visokom sadržaju cinka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here