Oglasi - Advertisement

MIRIS DJETINJSTVA: TRADICIONALNE DOMAĆE KIFLICE KOJE SE TOPE U USTIMA

Postoje recepti koji ne pripadaju samo kulinarstvu, već i porodičnom pamćenju, toplim uspomenama i neraskidivim vezama između generacija. Jedan od takvih recepata je nesumnjivo onaj za domaće kiflice koje se valjaju u prah-šećer i koje, čim se izvade iz rerne, mame svojim mirisom i toplinom.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ove kiflice, napravljene od skromnih i jednostavnih sastojaka, odišu autentičnom toplinom doma. Njihova priprema ne traži ni skupu opremu, ni egzotične sastojke – potrebna je samo dobra volja, malo vremena i želja da se nekome uljepša dan. Bilo da ste ih nekada jeli kod bake, majke, ili ih prvi put spremate sami – ove kiflice nude nešto više od okusa: nude emociju.

U nastavku, donosimo potpuno preformulisan, ali veran prikaz klasičnog recepta za ove neodoljive slastice.


Prvi koraci: priprema sastojaka

Pre nego što započnete bilo šta, važno je da sve bude spremno i nadohvat ruke. Organizacija je ključ uspeha, čak i kada spremate ovako jednostavan recept.

Za ovu poslasticu, biće vam potrebno:

  • 300 ml ulja – biljno ulje neutralnog ukusa je najbolji izbor, poput suncokretovog.

  • 150 ml vrele vode – voda mora biti zaista vrela, ne samo topla, kako bi pomogla aktivnim sastojcima da se lepo sjedine.

  • 1 kesica praška za pecivo – to je oko 10 do 12 grama, dovoljno da testo bude lagano i blago naraste.

  • Oko 500 g brašna – koristite glatko pšenično brašno, dodajte ga postepeno dok testo ne postane glatko i elastično.

Za završni dodir, kada kiflice izađu iz rerne, biće vam potrebni i sastojci za uvaljavanje:

  • 200 g šećera u prahu

  • 1 kesica vanilin šećera

Savjet: Vanilin šećer možete zameniti i sa prahom od pravog vanilina ukoliko želite bogatiju aromu.


Priprema testa: jednostavno, a nezaboravno

U velikoj činiji, ulje i vrelu vodu sjedinite uz pomoć drvene varjače ili silikonske špatule. U to umešajte praškak za pecivo, pazeći da se ravnomerno rasporedi u tečnosti. Mešajte nekoliko sekundi dok se ne zapene – to je znak da je prašak aktiviran.

Zatim polako počnite sa dodavanjem brašna. To je trenutak kada osetite transformaciju – smesa se od tečne pretvara u glatko, podatno testo koje miriše na nešto poznato i umirujuće. Prvo ga mešajte varjačom, a kada više ne ide, nastavite rukom.

Testo treba da bude:

  • nelepljivo

  • mekano na dodir

  • glatko i elastično

Ukoliko je testo suviše tvrdo, dodajte još malko ulja. Ako je previše meko i lepljivo, dodajte još brašna, ali oprezno – previše brašna može učiniti kiflice tvrdim.


Oblikovanje i punjenje: kreativna faza

Nakon što ste umesili testo, podelite ga na tri do četiri loptice – zavisno od toga koliko velike ili male kiflice želite da dobijete. Manje kiflice su tradicionalnije, dok veće mogu biti praktične za posluživanje.

Na pobrašnjenoj radnoj površini, svaku lopticu:

  1. Prvo rukom spljoštite u disk.

  2. Zatim razvucite oklagijom u tanak krug, debljine nekoliko milimetara.

Nakon toga, pomoću noža ili točka za picu, krug podelite na trougliće – baš kao što biste sekli picu. Na širi deo svakog trougla stavite kašičicu marmelade, džema ili sira od voća. Autor recepta posebno ističe “argentinski sir od dunja” kao idealan punjač zbog svoje čvrste teksture i bogatog ukusa.

Kiflice se zatim pažljivo rolaju – od šireg ka užem kraju, kao male rolnice punjene slatkim iznenađenjem. Prilikom rolanja, možete prstima blago pritisnuti rubove kako nadev ne bi iscurio tokom pečenja.

Poređajte kiflice na pleh obložen papirom za pečenje, sa razmakom između, jer će se blago raširiti tokom pečenja.


Pečenje i završna obrada

Rernu prethodno zagrejte na 200°C – važno je da bude dobro ugrejana pre nego što kiflice ubacite.

Kiflice se peku dok ne dobiju zlatno-žutu boju. Nema potrebe da čekate da postanu tamne – čim dobiju blagu boju, one su gotove. Obično je dovoljno između 15 i 20 minuta, ali pazite jer vreme varira u zavisnosti od rerne.

Kada ih izvadite iz rerne, biće još uvek nežne, blago raspuknute i tople. Ako primetite da se testo blago lista – to je sasvim u redu. Ukoliko vas to estetski smeta, možete prstom lagano pritisnuti ivice još dok su tople.

Sada dolazi najlepši deo – valjanje u šećer.

Dok su kiflice još vruće, pažljivo ih umačite u mešavinu šećera u prahu i vanilin šećera. Tada dobijaju onaj svoj prepoznatljiv izgled – posute sitnim kristalima koji se tope na jeziku i donose slatkoću pri svakom zalogaju.


Posluživanje i čuvanje

Iako se mogu jesti odmah, kiflice su najukusnije kada se ohlade. Tada dobijaju onu karakterističnu hrskavost, a punjenje se stegne i lepo poveže sa testom. Osim toga, šećer koji ih oblaže čvršće prione i ne topi se.

Kiflice možete servirati:

  • Uz kafu ili čaj, kao poslastica uz popodnevni odmor.

  • Kao deo praznične trpeze, uz druge sitne kolače.

  • Ili ih spakovati u limene kutije, kao poklon od srca.

U hermetički zatvorenoj kutiji, na suvom mestu, ove kiflice mogu trajati i do 7 dana, zadržavajući svežinu.


Recept za ove kiflice je jedan od onih koji nikada ne izlazi iz mode. Njihova jednostavnost je upravo ono što ih čini tako neodoljivima. U eri kada je sve dostupno i brzo, vraćanje osnovama, mirisima i teksturama detinjstva može biti izuzetno dragoceno.

Bilo da ste vešti u kuhinji ili tek počinjete da se igrate sa brašnom i oklagijom, ovaj recept je savršen izbor za vas. Nećete pogrešiti ako ga isprobate, jer je rezultat uvek isti – smeh za stolom, zadovoljni uzdasi i mrvica šećera po prstima.

Neka vaša kuhinja zamiriše na dom, a svaki zalogaj ovih kiflica podseti vas da su najlepše stvari u životu najjednostavnije.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here