Oglasi - Advertisement

Malo ko zna da na svetu postoji oko šest hiljada različitih vrsta mrava. Neke od njih su korisne za ekosistem, druge štetne po domaćinstvo, dok pojedine mogu imati i jedno i drugo svojstvo, u zavisnosti od okolnosti. Ipak, mravi se najčešće posmatraju kao štetočine kada uđu u zatvorene prostore, najčešće privučeni tragovima hrane.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

U domove ulaze kroz sitne pukotine i otvore – oko prozora, vrata, između zidova, pa čak i kroz kućne aparate. Posebno su česti u kuhinjama, ali nisu retki ni u kupatilima, jer vole vlažnu sredinu. Njihova gnezda mogu se nalaziti na teško dostupnim mestima poput ispod poda, plafona, u zidovima ili iza ormara. S obzirom na to da kolonija može brojati više hiljada jedinki, kada se jednom nastane, njihovo potpuno uklanjanje može predstavljati ozbiljan izazov.

Napadi mrava u domovima najčešći su tokom proleća, te je važno da se reaguje odmah po uočavanju prvih tragova. Prvi mrav koji se pojavi u kući obično je izvidnik u potrazi za hranom, i ako nađe izvor, obeležiće ga feromonima i brzo privući ostale članove kolonije. Zbog toga je rano delovanje ključ uspeha.

Da bi se mravi držali podalje, korisno je preduzeti sledeće mere:

  1. Održavanje čistoće – Nakon svakog obroka obavezno pokupiti mrvice, oprati sudove i prebrisati površine, uključujući i oko činija za kućne ljubimce. Namirnice treba čuvati u dobro zatvorenim posudama.

  2. Redovno proveravanje sobnih biljaka – Ako se u zemljištu pojave mravi, biljku treba odmah izneti iz stana.

  3. Neutralisanje tragova feromona i korišćenje prirodnih repelenata – Postoje prirodna sredstva koja mravi ne podnose, a koja su lako dostupna i bezbedna za kućnu upotrebu.

Evo nekoliko efikasnih prirodnih sredstava protiv mrava:

  1. Cimet – Ovaj začin ima miris koji je mravima neprijatan. Može se koristiti u vidu eteričnog ulja (oko 15 kapi na kantu vode) za brisanje podova ili kuvanjem vode sa cimet štapićima. Dobićete aromatičnu vodu koja deluje i kao dezinfekciono sredstvo.

  2. Metvica – Još jedan prirodni neprijatelj mrava. Pomešajte 10 kapi eteričnog ulja metvice sa jednom šoljom vode i poprskajte po mestima gde se mravi pojavljuju. Sprej možete nanositi dva puta dnevno, a suva metvica može se ostaviti u kesicama na strateškim mestima.

  3. Kadulja – Ova biljka takođe ima miris koji odbija mrave. Nekoliko listova stavite u male vrećice i rasporedite po kuhinji ili ostavi.

  4. Limunov sok – Deluje tako što briše mirisne tragove koje ostavljaju mravi, čime im se otežava orijentacija. Pomešajte sok jednog limuna sa tri dela vode i poprskajte mesta ulaska.

  5. Slana voda – U ključalu vodu dodajte nekoliko kašičica soli i nakon hlađenja, ulijte u bočicu sa raspršivačem. Time poprskajte pukotine i staze kojima se kreću mravi.

  6. Talozi kafe – Sveži talog od kafe može se staviti oko ulaznih tačaka. Iako delotvoran, njegova efikasnost se smanjuje kada se osuši.

  7. Ocat (sirće) – Pomešajte jednake količine sirćeta i vode i time prebrišite podove, radne površine i druga mesta kuda mravi prolaze.

Ove metode su jednostavne, prirodne i lako primenljive u svakom domaćinstvu. Redovnim održavanjem čistoće i upotrebom ovih sredstava moguće je uspešno odvratiti mrave od ulaska u vaš dom i izbeći potrebu za korišćenjem hemikalija. Prevencija i brza reakcija ostaju najefikasnije oružje u borbi protiv ovih sitnih, ali upornog neželjenog gosta.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here