Oglasi - Advertisement

Uvod

Salenjaci su omiljeni poslasticu koju mnogi obožavaju zbog svog bogatog, aromatičnog okusa i lagane teksture. Ovaj recept za salenjake prenosim od svoje tetke, koja je prava majstorica za dizana tijesta, a njeni salenjaci, priznajem, uvijek izgledaju još ljepše od mojih. Bez obzira na to, ovaj recept je savršen za početnike, ali i iskusne domaćice koje žele napraviti hrskave, mirisne kiflice. Ključ uspjeha leži u kombinaciji kvalitetnih sastojaka, pravilnoj pripremi tijesta i strpljivosti dok čekate da se tijesto podigne. U nastavku ću vas provesti kroz detalje pripreme, koja će vam omogućiti da uživate u savršenim salenjacima.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Sastojci

Za pripremu salenjaka bit će vam potrebno nekoliko osnovnih sastojaka. Svaki od njih ima svoju ulogu u procesu stvaranja tijesta koje je mekano, ali i dovoljno elastično za dalju obradu.

  • 1 kg brašna

  • 1/2 l mlijeka

  • 2 dcl mineralne vode

  • 3 kašike šećera

  • 1 kašika soli

  • 1 jaje

  • 1 kocka svježeg kvasca

  • oko 30 dkg sala (možete koristiti i margarin)

Priprema

Korak 1: Priprema mlijeka i kvasca
Za početak, potrebno je zagrijati mlijeko. Malo mlijeka odvojite i u njemu rastopite svježi kvasac, kako bi se uskisnuo. Ostatak mlijeka stavite u posudu u kojoj ćete kasnije mijesiti tijesto. U to mlijeko dodajte mineralnu vodu, šećer, sol, žumance i dobro umutite bjelance. U ovu smjesu dodajte uskisli kvasac. Polako počnite dodavati brašno dok ne dobijete mekano, ali ne premekano tijesto.

Korak 2: Miješenje tijesta
Tijesto treba ostaviti na miru da udvostruči svoj volumen. Kada tijesto naraste, vrijeme je za razvaljivanje. Na razvaljani komad tijesta nanesite samljeveno salo (ili, ako nemate, možete koristiti margarin). Tijesto preklopite kao za lisnato tijesto i ostavite da miruje 30 minuta. Ovaj proces ćete ponoviti još dva puta, što će rezultirati finim, prhkim slojevima.

Korak 3: Oblikovanje i pečenje
Kada završite s ponovljenim preklapanjem tijesta, razvaljajte ga i počnite rezati na trokute. Na svaki trokut stavite malo marmelade po vašoj želji, a zatim ih pažljivo zavijte. Ostavite kiflice da narastu. Kad narastu, stavite ih peći u prethodno zagrejanu pećnicu na 200 stupnjeva. Nakon što su salenjaci pečeni i postanu zlatno smeđi, izvadite ih iz pećnice i pospite s šećerom u prahu.

Savjeti i trikovi za savršene salenjake

  • Ako ste skloni pravljenju većih količina salenjaka, odličan trik je zamrznuti salo koje ćete koristiti za pripremu. Na taj način, kad dođu topliji dani, imat ćete uvijek pripremljeno salo za tijesto.

  • Iako se tradicionalno koristi salo, u slučaju da ga nemate ili želite nešto laganiju verziju, margarin može biti odlična zamjena. Tako ćete dobiti mekše, ali jednako ukusne kiflice.

  • Neki vole dodavati limunovu koricu ili vanilin šećer u tijesto za dodatnu aromu, što može biti sjajan način za personaliziranje vaših salenjaka.

Zaključak

Priprema salenjaka je pravi izazov za svaku domaćicu, ali uz strpljenje i pažljiv rad, rezultat je uvijek vrijedan truda. Tajna dobrih salenjaka leži u kvalitetnim sastojcima i pažljivom pristupu, naročito u fazama podizanja tijesta. Bilo da ih pečete za obiteljska okupljanja, rođendane ili kao poslasticu uz kafu, sigurno će oduševiti svakog tko ih proba. Slobodno se igrajte s različitim vrstama marmelade ili začina, i uživajte u stvaranju tih mirisnih, hrskavih kiflica koje su savršen spoj tradicije i ljubavi prema dobrom tijestu.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here