U nastavku današnjeg članka vam donosimo recept za jedno starinsko jelo na kojem je većina nas odrasla a Vi pročitajte recept do kraja i još danas skuhajte ovaj divni i zdravi obrok..
- Nekada davno, kada nije bilo supermarketa na svakom ćošku niti frižidera punih namirnica iz celog sveta, domaćice su znale kako da od najskromnijih sastojaka naprave obrok koji će okupiti celu porodicu oko stola. Nisu se tada jela merila po luksuzu, već po ukusu, trudu i ljubavi koju je neko uneo u njihovu pripremu. Upravo takvo je i ovo jelo – punjene paprike bez mesa, recept koji se prenosi generacijama, star više od pedeset godina, a i dalje mami osmehe i prazne tanjire.
Ova varijanta punjenih paprika ne traži mnogo – ni skupih namirnica, ni posebnih začina. Sve što je potrebno, uglavnom raste u bašti ili se lako nađe na pijaci u vreme sezone. Osnova su skromni, ali dragoceni sastojci: crni luk, paprika, šargarepa, pirinač i kupus. Nekada davno, nije bilo začinskih mešavina ni egzotičnih dodataka – kuvalo se od onoga što se imalo, ali se kuvalo sa srcem.
- Priprema počinje seckanjem dve glavice crnog luka na sitne komadiće. Dodatak jedne ljute ili obične paprike, isečene na tanke trake, daje dodatnu aromu. Šargarepa se renda na sitno, dok se pola glavice kupusa secka na tanke rezance. Na malo ulja ili domaće masti, prvo se proprže luk i paprika dok ne postanu staklasti i omekšaju, a zatim se dodaje rendana šargarepa. Sve se lagano dinsta dok ne pusti slatkastu aromu i dok povrće ne omekša.
U međuvremenu, u drugoj šerpi kuva se 150 grama pirinča. Kada je kuvanje završeno, pirinač se ocedi i dodaje prethodno dinstanom povrću. Sve se pažljivo meša kako bi se sastojci ravnomerno rasporedili. Nakon toga, dodaje se seckani kupus koji se kuva sa ostalom smesom dok potpuno ne omekša. U ovoj fazi se dodaju i začini – so, biber, malo lovorovog lista, i obavezno crvena začinska paprika, koja daje boju i dubinu ukusa. Svaka domaćica može da doda svoj lični pečat kroz začine, po sopstvenom ukusu i navici.
- Kada je nadev spreman, pažljivo se pripremaju paprike. Njima se odstranjuju semenke, vodeći računa da ostanu cele i nepocepane. Zatim se pune pripremljenom smesom, jedna po jedna, uz pažnju i posvećenost. Paprike se slažu u tepsiju, u redovima, tako da budu stabilne i spremne za pečenje. Pre nego što odu u rernu, preliju se bujonom – može to biti lagana povrtna supa ili jednostavno voda sa malo suvog biljnog začina. Dovoljno je da tečnost dopire do polovine paprika.
Tepsija se zatvara folijom ili poklopcem, kako bi se stvorio efekat kuvanja na pari. Pečenje se odvija u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni, oko 45 minuta. Kada paprike omekšaju, a nadev iznutra postane mekan i sočan – jelo je spremno.
- Kada se iznese na sto, uz komad domaćeg hleba i eventualno kašiku kiselog mleka sa strane, ovaj obrok dobija punu dimenziju. Tišina za stolom dok se jede govori više od reči – tada svi znaju da je jelo uspelo. Iako bez mesa, ovo jelo nudi pravu sitost, složen ukus i ono neuhvatljivo što mnogi zovu – domaći šmek.
Danas, u vremenu brzih recepata i brzog života, ovakvi obroci podsećaju da je jednostavnost često najbogatija. Punjenje paprike na ovakav način nisu samo ručak – one su deo tradicije, ukus sećanja na detinjstvo i dokaz da se prava čarolija krije u jednostavnim stvarima. Kad se kuva s dušom, rezultat je uvek poseban.