Trend poslovanja kompanije BH Telecom koji karakterizira rast prihoda ali pad dobiti nastavljen je u 2023. godini, izvještava BiznisInfo.ba.

Kompanija je prošle godine imala neto dobit, odnosno zaradu od 48 miliona KM, što je znatno manje u odnosu na godinu ranije kada je profit bio oko 55 miliona maraka. Poređenja radi, u 2021. dobit je bila nešto preko 63 miliona maraka. To znači da je trend pada profitabilnosti u prošloj godini nastavljen.

S druge strane, kako smo rekli, prihodi su porasli i to za 20-ak miliona maraka. Ukupni prihodi lani su bili 530,5 miliona, u odnosu na oko 510 miliona iz 2022. Godinu prije toga prihodi su bili 470 miliona maraka.

Prihodi iz ugovora s kupcima porasli su s 485,5 miliona KM u 2022. na 505,2 miliona u prošloj godini.

S druge strane, ukupni rashodi su rasli na godišnjem nivou sa 449 miliona na oko 478 miliona maraka.

Troškovi plata i drugih primanja zaposlenih porasli su za oko skoro 13 miliona maraka na 142,7 miliona KM 2023. godini.

BH Telecom je početkom marta najavio poskupljenje usluga Moja TV koje će biti implementiratno od 1. aprila. Ova donedavno profitabilna kompanija u vlasništvu Federacije BiH poskupljenje pripisuje povećanim troškovima poslovanja.

Skandalozno: Direktor BH Telecoma gdje su položili 1.200 kilometara kablova

Amel Kovačević, kadar Naroda i pravde, koji je prošle godine odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine imenovan za novog generalnog direktora BH Telecoma, govorio je za ”Avaz”.

”Čast je i privilegija biti na poziciji vršioca dužnosti generalnog direktora “BH Telecoma”. To je veoma bitna korporacija za bh. društvenu zajednicu. Sve oči uprte su u “BH Telecom”, jer mi omogućavamo komunikaciju s našim građanima, kompanijama, javnom administracijom…”

Ovo je za “Avaz” rekao Amel Kovačević, koji je na toj poziciji od oktobra 2023. godine. Istakao je da kompanija ima dugu i prepoznatljivu tradiciju, u koju su hiljade ljudi uložile svoja znanja, živote i iskustva.

Naglasio je da je “BH Telecom” profitabilna kompanija, ali da je ta profitabilnost opadala tokom niza godina.

– Jedan od ključnih razloga za to jeste neadekvatna organizaciona struktura. Naši poslovni procesi nisu dobro definirani, komplicirani su i zamršeni do te mjere da je čudo da smo uopće išta uspjeli realizirati u takvom stanju. Drugi dio problema jeste kompleksan sistem nabavki – kazao je Kovačević.

Istakao je da, iako su svi procesi pokriveni dokumentacijom, česte su bile situacije da su nabavljena skupa rješenja ili da su nabavke vršene od istih dobavljača iako se u nekim slučajevima radilo o robama široke potrošnje ili uslugama koje može pružiti veći broj dobavljača.

– Tu su i realizirane odluke u oblasti investicija, koje, iz moje perspektive, nisu bile najlogičnije i najracionalnije. Naš zadatak, uz unapređenje poslovanja, jeste da preispitamo nabavke i investicije u kojima ustanovimo nelogičnosti. Primjetan je nedomaćinski odnos prema određenim resursima i procesima, jedan od njih je polaganje kablovske infrastrukture. Za 1.200 kilometara kablova ne znamo gdje se nalaze, jer nisu evidentirani u bazama geopodataka – otvoreno je rekao Kovačević.

Biznisinfo/Federalne novine

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here