Recept za puslice koje se prave od samo tri osnovna sastojka postao je pravi hit među roditeljima, naročito zato što deca obožavaju ovaj lagani, slatki desert. Osim što su neodoljivo ukusne, puslice su i jednostavne za pripremu, što ih čini savršenim izborom kada želite da napravite nešto slatko na brzinu, bez komplikovanih postupaka i skupih sastojaka.
Za pripremu ovog recepta potrebno je:
– 1 belance
– 70 grama šećera
– pola kašičice tartar kreme (ili prstohvat soli, ako tartar krema nije dostupna)
Postupak je krajnje jednostavan, a ključ uspeha je u pravilnom mućenju belanaca. U dubokoj posudi prvo počnite da mutite jedno belance, a zatim postepeno dodajte šećer – otprilike 70 grama, što odgovara 7 dekagrama. Miksajte dugo i strpljivo, dok se ne dobije čvrsta, sjajna masa. Tokom mućenja dodajte i pola kašičice tartar kreme, koja pomaže u stabilizaciji belanaca i daje bolju strukturu, ili umesto nje, jednostavno stavite prstohvat soli – što je odlična alternativa koja se najčešće koristi u domaćoj verziji.
- Nakon što dobijete čvrstu i stabilnu smesu, možete je pomoću poslastičarskog šprica (ili običnom kašičicom) naneti na pleh obložen papirom za pečenje. Oblik i veličinu možete prilagoditi svom ukusu – od manjih zalogajčića do većih, punijih puslica.
Pečenje (odnosno sušenje) je možda najvažniji deo ovog recepta. Idealna temperatura rerne je oko 90 stepeni Celzijusa. Ukoliko vaša rerna nema ventilaciju, preporučuje se da drvenom varjačom blago odškrinete vrata rerne kako bi vlaga mogla da izlazi. Na taj način puslice se neće raspasti, a spolja će ostati hrskave, dok će unutra biti lagane i suve.
- Puslice se suše u rerni oko sat vremena. Nakon tog vremena, proverite da li su suve iznutra dodirom ili blagim prelaskom viljuškom. Kada su spremne, ugasite rernu, ali ih ostavite unutra još neko vreme da se prirodno ohlade i dodatno učvrste.
Ovaj desert se dopada i deci i odraslima, a posebno je zgodan za rođendane, praznike, kao i za svakodnevno grickanje uz šolju mleka, čaja ili kafe. Možete ih i dekorisati – posuti malo kakaa preko, dodati jestive šarene mrvice ili ih umočiti delimično u rastopljenu čokoladu za dodatnu čar.
- Puslice su savršen način da iskoristite višak belanaca koji često ostaju nakon pripreme drugih kolača, a istovremeno da napravite ukusan i lagan slatkiš koji ne zahteva posebne veštine ni mnogo vremena. Uz minimum sastojaka i malo strpljenja, dobićete desert koji će izmamiti osmeh svima koji ga probaju.
BONUS TEKST
Za pripremu ovog jela potrebni su sledeći sastojci: jedna glavica cvjetače (karfiola) koja se secka na manje komade, tri kriške limuna, prstohvat soli, kopar, štapić maslaca, tri kašike brašna, šolja mleka, malo mlevenog crnog bibera, prstohvat muškatnog oraščića, dve šolje naribanog tvrdog sira, dva čena mlevenog belog luka i jedna kašika majoneza. Osim toga, za dekoraciju i dodatni ukus koristi se osvežavajući dip sos napravljen od tri cherry paradajza, tri kašike grčkog jogurta, bibera, soli i još malo kopra.
- Prvi korak pripreme podrazumeva blanširanje karfiola. Komadi karfiola kuvaju se tri minuta u vodi u koju su dodate kriške limuna i malo kopra. Ovo ne samo da omekšava povrće već mu daje i osvežavajuću notu. Paralelno s tim, priprema se bešamel sos tako što se u posebnom loncu otopi maslac, doda brašno i sve lagano meša dok se ne sjedini. Mleko se zatim postepeno dodaje uz stalno mešanje, a na kraju se sve začini solju, biberom i prstohvatom muškatnog oraščića kako bi sos dobio pun i aromatičan ukus.
Nakon kuvanja, karfiol se ocedi i prenese u posudu za mešanje. U drugoj posudi priprema se sirna smesa – tvrdi sir, beli luk i majonez pažljivo se kombinuju. Zatim se pleh obloži papirom za pečenje, a karfiol se rasporedi po njemu. Svaki komad se preliva pripremljenim bešamelom, pa se dodatno pospe smesom sa sirom i po želji, začinskim biljem poput provansalskih trava. Zapeče se u rerni dok ne dobije zlatno-smeđu boju i hrskavu površinu.