U pripremi pržene ribe često se koriste tradicionalne metode poput oblaganja brašnom, koje se smatra jednostavnim i brzim rešenjem za postizanje korice. Ipak, iako takva tehnika može doneti određenu hrskavost, ona sa sobom nosi i značajne nedostatke – naročito kada je reč o masnoći i teksturi krajnjeg jela. Naime, brašno ima tendenciju da tokom prženja upija znatne količine ulja, što može dovesti do toga da riba postane preteška i masna, a ponekad i previše zasićena uljem da bi se uistinu uživalo u njenom prirodnom ukusu.
- S obzirom na ove izazove, profesionalni kuvari i iskusni domaćini sve češće se okreću alternativnim rešenjima kako bi postigli optimalnu kombinaciju hrskavosti i sočnosti, a da pritom očuvaju nutritivnu vrednost jela. Jedna od najefikasnijih i najjednostavnijih tehnika jeste upotreba kukuruznog škroba kao zamene za brašno. Iako na prvi pogled deluje kao mali trik, zapravo se radi o velikoj razlici u rezultatu. Kukuruzni škrob, za razliku od brašna, ne upija ulje u istoj meri. On formira zaštitni sloj oko ribe koji deluje kao barijera protiv prekomernog zasićenja masnoćom, a istovremeno pomaže da spoljašnja površina tokom prženja postane lepo zapečena, zlatno-hrskava i lagana.
Postupak je jednostavan i praktičan. Svaki file ribe potrebno je u potpunosti premazati tankim slojem kukuruznog škroba. To se može uraditi tako što se fileti najpre blago posuše papirnim ubrusom, a zatim ravnomerno uvaljaju u škrob sa obe strane. Nije potrebno koristiti dodatna jaja ili hlebne mrvice – sam škrob je dovoljan da stvori savršen sloj za prženje. Pripremljena riba zatim se stavlja u već zagrejano ulje, vodeći računa da temperatura bude dovoljno visoka kako bi se odmah započelo zapečenje spoljnog sloja. Prženje traje dok komadi ne dobiju bogatu zlatno-smeđu boju i postanu čvrsti i hrskavi na dodir.
- Nakon vađenja iz ulja, ribu je preporučljivo kratko ostaviti na papirnim ubrusima kako bi se uklonio višak ulja s površine, ali budući da kukuruzni škrob znatno umanjuje apsorpciju ulja, ovo neće biti u velikoj meri potrebno. Rezultat je neverovatno ukusna, spolja hrskava, a iznutra sočna riba, bez osećaja težine i premasnoće koji često prate pržena jela.
Ono što dodatno izdvaja ovu tehniku jeste i to što čuva originalnu teksturu ribljeg mesa. Dok brašno može učiniti da spoljašnjost postane predebela ili neravnomerna, a meso mekano i raskuvano, kukuruzni škrob omogućava da se spolja stvori tanak, ravnomeran sloj koji ne dominira nad samim filetima. Na taj način, riba ostaje u fokusu, sa svim svojim blagim i prirodnim ukusima, ali uz dodatak prijatnog kontrasta u teksturi.
- Ova metoda nije samo bolja za ukus – ona je i zdravija. S obzirom na to da gotova jela pripremljena ovom tehnikom sadrže manje masti, ona predstavljaju laganiju opciju pogodnu i za one koji paze na ishranu. Zbog toga nije čudo što se ovaj trik sve više preporučuje u kulinarskim krugovima i domaćim kuhinjama.
Za kraj, ako želite da pripremite ribu koja će oduševiti svojom teksturom, a pritom biti jednostavna za pravljenje i lakša za stomak, zaboravite na brašno. Uzmite kukuruzni škrob i otkrijte kako jedna mala promena može napraviti veliku razliku na vašem tanjiru.