Ukoliko se bavite poljoprivredom nije bitno da li ste profesionalac ili amater ovaj savjet je zlata vrijedan za sve Vas koji se trudite i želite da Vi i Vaša porodica jedete zdravo i prirodno.Luk je nezaobilazni dio svakog jela zato smo za Vas i pronašli savet koji će uvećati Vašu dobit.
- Luk je biljka poznata ne samo po svom kulinarskom značaju, već i po ljekovitim svojstvima koja su se koristila još u drevnim civilizacijama. Danas se, osim u kuhinji, luk sve više cijeni i kao važna kultura u vrtlarstvu i poljoprivredi. Fokus ove teme je na uspješnom uzgoju crvenog luka, koji zahtijeva pažljivo planiranje i pravovremene pripreme.
Kako se približava vrijeme sjetve, važno je na vrijeme obaviti sve potrebne pripremne korake. Prvi korak je nabavka kvalitetnog sjemena, koje predstavlja osnovu svakog dobrog uroda. Sjeme bi trebalo biti svježe i provjereno, kako bi se izbjegli problemi u klijanju i razvoju biljke.
- Tlo je ključni faktor za uspješan uzgoj luka. Crveni luk najbolje uspijeva u zemljištima koja imaju blago kiselu do neutralnu pH reakciju, odnosno u rasponu od oko 6 do 7 pH. Takvo zemljište omogućava optimalnu apsorpciju hranjivih tvari i razvoj korijenovog sistema, što je presudno za rast i formiranje zdravih lukovica.
Priprema tla za proljetnu sadnju počinje još u jesen prethodne godine. Tokom jeseni, preporučuje se duboko oranje i unošenje organskog gnojiva, prvenstveno stajnjaka. Stajnjak obogaćuje tlo organskom materijom, poboljšava njegovu strukturu, zadržavanje vlage i prozračnost, što su sve uslovi koje luk izuzetno cijeni. Dobro pripremljeno tlo u jesen smanjuje potrebu za dodatnim intervencijama u proljeće i omogućava bolji početni rast.
- Osim pripreme tla, značajnu ulogu igra i plodored, odnosno izbor prethodnih kultura koje su bile uzgajane na toj parceli. Idealni prethodni usjevi za crveni luk su kupus, mrkva, grašak, grah i tikvice. Ove biljke ne iscrpljuju tlo na isti način kao luk, a mnoge od njih čak doprinose njegovom obogaćivanju, čime se smanjuje opasnost od bolesti i štetočina karakterističnih za luk.
Važno je izbjegavati sadnju luka na istom mjestu iz godine u godinu, jer to može dovesti do pojave bolesti i smanjenja prinosa. Preporučuje se rotacija usjeva tako da se luk na istu površinu vraća tek nakon tri do četiri godine.
- Kada se tlo pripremi, a vrijeme sadnje približi, sjetva se može obaviti direktno u redove ili sadnjom lučica (malih glavica luka). S obzirom na klimatske uslove, idealan trenutak za sjetvu zavisi od regije, ali najčešće se kreće krajem marta do sredine aprila, kada temperatura zemljišta dostigne barem 8°C.
Uspješan uzgoj luka ne završava sjetvom. Tokom rasta biljke, potrebna je redovna njega – okopavanje, uklanjanje korova i po potrebi prihranjivanje. Zalivanje treba biti umjereno i ravnomjerno, jer prekomjerna vlaga može izazvati truljenje lukovica.
- Pravilnom pripremom tla, izborom dobrog sjemena i pažljivim pridržavanjem plodoreda, moguće je ostvariti zdrav i obilan urod crvenog luka. Ova biljka, iako skromna u izgledu, u vrtu donosi veliku vrijednost – ne samo kao hrana, već i kao saveznik zdravlja.