Sastojci:

Za pripremu tijesta potrebno vam je 2,5 decilitara mlijeka, 2,5 decilitara jogurta, 1 decilitar ulja, 2 jaja, 2 ravne žličice soli, 2 žličice šećera, 15 grama suhog kvasca, 2 žličice brašna, cca 900 grama oštrog brašna tip 400 (po mogućnosti senčanskog), 2 žumanjka, 1 žličica mlijeka, 1 žličica ulja, malo maslaca za podmazivanje tepsije, malo ulja za premazivanje posude za dizanje tijesta i aluminijska folija da pokrije češnjak kako ne bi pretjerano posmeđio.

priprema:

Započnite zagrijavanjem mlijeka dok ne postane mlako. U posebnoj zdjeli pomiješajte kvasac, šećer i 2 žličice brašna. Ostavite da kvasac nadođe, čak i ako koristite suhi kvasac. U međuvremenu pomiješajte jaja, sol, ulje i jogurt.

Ovu smjesu ulijte u posudu u kojoj ćete mijesiti tijesto. U posudu dodajte mlijeko s kvascem. Kako bi kolač bio svjetliji, prosijte brašno kako biste unijeli više zraka. U mliječnu smjesu ulijte veći dio brašna. Osobno radije koristim mikser, iako je opcija i ručno miješenje.

Kada se tijesto počne spajati, možete prijeći na ručno miješenje. Po potrebi dodajte preostalo brašno u tijesto. Nastavite mijesiti dok tijesto ne postane glatko, ali pazite da ga ne pretjerate. Ako je tijesto još uvijek ljepljivo, dodajte malo brašna, ali pazite da ne dodate previše. Čistu posudu namazati uljem u kojoj će se tijesto dizati. Preokrenite tijesto tako da obje strane imaju lagani premaz ulja. Nedavno sam otkrio pametan trik za ubrzavanje procesa dizanja tijesta.

Evo što ja radim: čvrsto zapakiram posudu s tijestom u vrećicu, pazeći da je sav zrak istisnut, a zatim čvrsto zavežem vrećicu. Ova metoda oponaša posudu za dizanje tijesta koju obično stavljam blizu štednjaka. Ostavite da se pripremljeno tijesto ovom tehnikom udvostruči. Nakon toga premjestite tijesto i ponovite postupak pakiranja i čekanja da se još jednom digne. Drugi put ne treba toliko vremena. Nakon što je tijesto naraslo, lagano ga razvaljajte na podlozi posutoj brašnom.

Tijesto podijelite na dva jednaka dijela. Uzmite prvi dio i oblikujte ga u krug, smjestite ga u okruglu tepsiju promjera 28 cm (veličina koju ja inače koristim, tako da su ove mjere prikladne za to). Tepsiju prethodno namazati maslacem. Provjerite da tijesto pokriva dno posude. Drugi dio tijesta podijelite na dva jednaka dijela. Zatim jedan od tih dijelova podijelite na još dva, a drugi na šest dijelova.

Započnite oblikovanjem svih 8 dijelova tijesta u valjke, svaki otprilike 20 cm duljine. Ostavite ih da se odmore na kratko 5 minuta. Zatim odaberite šest rolada i produljite ih u rolice dužine 40 cm. Ovo će osigurati da će, kada se isprepletu zajedno, adekvatno prekriti cijelu tortu i nježno se uvijati ispod. Slagati kiflice na način prikazan na priloženim fotografijama.

Zatim vješto isprepletite dobivena četiri kraja kako biste stvorili prekrasnu pletenicu. Pažljivo prebacite pletenice na okrugli dio koji je već stavljen u tavu, pazeći na uredan raspored i uvucite krajeve ispod kruga. Vrijedno je spomenuti da sam, u svom uzbuđenju da besprijekorno izvedem proces, nažalost zanemario uključiti novčić. Međutim, kasnije sam ga uspio diskretno umetnuti, uspješno sakrivši sve dokaze o njegovom položaju.

  • Po savjetu prijatelja Dude novčić sam prethodno zamotao u foliju, iako mi je prvotna namjera bila prokuhati ga po običaju. Ipak, zbog moje zaboravnosti ova alternativna metoda se pokazala kao brže rješenje. Započnimo tako što ćemo preostala dva rolata razvaljati na duljinu koja će, kada se uvije zajedno, formirati krug oko torte. Da biste to postigli, ciljajte na upletene rolice s opsegom koji je jednak krugu radijusa od 14 cm ili 87,92 cm.

Jednostavnije rečeno, svaki kolut neka bude 10-ak cm duži nego što je potrebno da se zatvori krug u tepsiji. To će na kraju osigurati savršeno pristajanje. Nakon što smo zarolali zadnje dvije rolice, zavrnite ih jednu oko druge i stavite uz rub torte. Spojite krajeve, pazeći da je spoj što je moguće manje uočljiv. Nježno pritisnite uvijene rolice uz rub posude kako biste ih učvrstili.

Ostavite tijesto da se diže otprilike 30 minuta. Zagrijte pećnicu na 200°C. U manjoj zdjelici vilicom umutiti žumanjak s malo mlijeka i ulja. Smjesom od žumanjaka pažljivo premažite božićni češnjak. Stavite u pećnicu da se zapeče. Naš češnjak se pekao oko 40 minuta, sa i bez folije. Nakon što postigne željenu razinu pečenja, jednostavno ga prekrijte folijom.

Pustite da se još peče, a da biste provjerili spremnost, zabodite dugi drveni štapić u sredinu. Ako izađe suh, češnjak je potpuno kuhan. Zamotajte ga u čistu krpu i postupite prema tradiciji koju neću otkrivati ​​kao što sam već spomenula.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here