Zamislite osjećaj zagriza upravo ispečenog peciva, njegove ugodne topline koja obuzima vaša osjetila, a zatim otkrivanja divnog iznenađenja gnjecavog središta punjenog mozzarellom.
Ovi preslatki kolači bez napora spajaju nježnu teksturu kruha, zamamni okus češnjaka i užitak kremastog sira, što rezultira neodoljivom poslasticom koja je prikladna za bilo koje doba dana.
Bez obzira kako odlučite uživati u njima, bilo da je to ukusna večera, slatki međuobrok ili slatka poslastica koju ćete podijeliti s prijateljima i obitelji, ove će kiflice zasigurno ostaviti nezaboravan dojam.
S lakoćom miješajući skromne sastojke, njihov kruh ne samo da se može pohvaliti veličanstvenim okusom, već osvaja srca svih koji imaju zadovoljstvo kušati ga, zahvaljujući jednostavnoj pripremi.
Za pripremu tijesta pomiješajte 70 ml tople vode, 70 ml toplog mlijeka, 1 žličicu suhog kvasca, 1 žličicu šećera, 1 jaje, 2 žlice otopljenog maslaca, 320 g višenamjenskog brašna i 1/2 žličica soli. Za nadjev od češnjaka pomiješajte 3 češnja nasjeckanog češnjaka, svježe nasjeckani peršin i 60 g omekšalog maslaca, posolite po želji.
Za pojačanje okusa možete dodati neke dodatne sastojke poput žličice meda, kockice sira mozzarella, mješavine jednog žumanjka i žličice mlijeka za pranje jaja te po želji maka.
Kakav je proces pripreme talijanskog peciva?
Da biste započeli proces pripreme tijesta, pomiješajte toplu vodu, toplo mlijeko, suhi kvasac i šećer u maloj posudi. Lagano promiješajte smjesu i ostavite je da odstoji otprilike 10 minuta dok ne postane pjenasta. Prisutnost ove pjene je definitivan pokazatelj da kvasac aktivno radi.
U velikoj zdjeli pomiješajte otopljeni maslac, med i jaje, pazeći da su dobro izmiješani. Umiješajte smjesu kvasca u smjesu jaja, miješajući da se sjedini. Kako biste napravili tijesto, pomiješajte mokre sastojke s višenamjenskim brašnom i soli, polako ih umiješajući dok ne dobijete čvrsto tijesto. Ključno je da tijesto postigne glatku konzistenciju bez pretjeranog ljepljenja.
Ako smjesa postane previše ljepljiva, možete lako prilagoditi konzistenciju postupnim dodavanjem malih količina brašna, žlicu po žlicu. Za početak stavite tijesto na površinu koja je lagano posuta brašnom, a zatim ga nastavite mijesiti oko 8 do 10 minuta dok ne postane glatko i elastično.
Nakon što je zdjela premazana mašću, premjestite tijesto u nju, pazeći da je potpuno omotano. Ostavite tijesto da se diže na toplom mjestu otprilike 1 sat, ili dok ne udvostruči volumen. Tijekom ovog perioda fermentacije tijesta, iskoristite priliku za pripremu maslaca s češnjakom.
Pomiješajte nasjeckani češnjak, nasjeckani peršin i prstohvat soli u maloj posudi s omekšalim maslacem. Ostavite ga sa strane za kasniju upotrebu.
Preoblikujte kiflice: Napravite rupe u dizanom tijestu kako biste omogućili izlazak zraka. Tijesto podijelite na 12 istih dijelova.
Započnite oblikovanjem svake komponente u obliku diska, osiguravajući da bude kompaktna. U sredinu stavite malu kockicu ili žličicu naribanog sira mozzarelle. Učvrstite sir tako da ga omotate tijestom i oblikujete u kuglu bez šavova. Da biste započeli drugi krug dizanja, položite kiflice na lim za pečenje koji ste prethodno obložili papirom za pečenje. Zaštitite ih vlažnom krpom i ostavite da se dižu dodatnih 30 minuta.
Prelazeći na proces pečenja peciva, prvi korak je pomiješati žumanjke i mlijeko u maloj posudi za pripremu jaja. Započnite zagrijavanjem pećnice na 180°C (350°F). Zatim kiflice obilato premažite razmućenim jajetom i po želji pospite makom.
Stavite rolice u prethodno zagrijanu pećnicu i ostavite ih da se peku otprilike 20-25 minuta ili dok ne dobiju prekrasnu, zlatnosmeđu nijansu. Kako biste završili postupak, kiflice obilato namažite obilnom količinom maslaca prožetog češnjakom. Nakon što ste rolice izvadili iz pećnice, obilato ih premažite mješavinom češnjaka i maslaca.
Poslužiti:
Kako biste u potpunosti okusili mozzarella rolice, savjetuje se poslužiti ih dok su još tople. Bilo da ih odlučite kušati same ili kao slatki dodatak juhama i salatama, budite uvjereni da će vam pružiti najveće zadovoljstvo.