Oglasi - Advertisement

Kako vreme prolazi, unutar radijatora se nakuplja prašina i druga nečistoća koju nije lako uočiti, a još teže očistiti. Dok se spoljašnjost radijatora može obrisati krpom i sredstvom za čišćenje, unutrašnji deo često ostaje zanemaren. Ipak, jedna mlada žena na društvenoj mreži TikTok podelila je zanimljiv trik koji ne samo da efikasno uklanja prašinu iz unutrašnjosti radijatora, već pritom ostavlja i prijatan miris u prostoriji.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • U svom video-snimku pokazala je kako koristi dezinfekcioni sprej s mirisom koji se raspršuje pod jačim pritiskom. Prilikom prskanja unutar radijatora, mlaz iz spreja raznosi prašinu ka spolja, ispod radijatora. Na taj način, nečistoća koja se godinama zadržavala u unutrašnjim delovima biva izbačena, a prostor postaje čistiji i osvežen.

Nakon što je završila s raspršivanjem, prikazala je kako se ispod radijatora skupila gomila prašine, koju je zatim oblikovala u loptu i pokazala pred kamerom, iznenađena količinom prljavštine koja se tu nalazila. Ovaj jednostavan trik privukao je pažnju mnogih korisnika mreže, koji su u komentarima delili svoja iskustva, pohvalili ideju i predložili dodatna poboljšanja.

  • Jedan od komentara predložio je da se pre početka čišćenja ispod radijatora postavi stari peškir ili papir. Na taj način, skupljanje prašine je jednostavnije, a sprečava se njeno širenje po podu i ostalim površinama u prostoriji. Ova dopuna saveta može značajno olakšati ceo proces, posebno onima koji žele brzinu, ali i urednost tokom čišćenja.

Zanimljivo je i to što se za ovu metodu ne mora koristiti isključivo dezinfekcioni sprej – može poslužiti i bilo koji osveživač prostora koji ima dovoljno jak pritisak u bočici. Važno je samo da sprej ne bude štetan za zdravlje i da se koristi u dobro provetrenoj prostoriji.

  • Ova jednostavna ideja posebno je korisna u prelaznim sezonama, kada se završava grejna sezona ili neposredno pre njenog početka. Redovno čišćenje unutrašnjosti radijatora ne samo da poboljšava kvalitet vazduha u domu, već može i doprineti boljoj efikasnosti grejanja. Nakupljena prašina može ometati protok toplog vazduha i učiniti da prostorije sporije dostižu željenu temperaturu.

Osim toga, čisti radijatori su važni i za zdravlje ukućana, posebno onih koji pate od alergija ili problema s disajnim putevima. Udisanje čestica prašine koje se ispuštaju iz radijatora tokom grejanja može izazvati iritaciju, kašalj i nelagodnost. Zato ovakva metoda predstavlja koristan i pristupačan način da se u dom unese svežina, a ujedno i da se poboljša opšte stanje prostora u kom boravimo.

  • Zaključno, ovaj trik pokazuje da nije uvek potrebno trošiti puno novca ili kupovati specijalizovanu opremu za čišćenje. Ponekad je dovoljno malo domišljatosti, običan sprej i nekoliko minuta vremena da se dom učini čistijim, prijatnijim i zdravijim za sve koji u njemu borave.

BONUS TEKST

S dolaskom toplijih mjeseci počinje i sezona krpelja, što iziskuje povećanu pažnju, ali i informiranost o prevenciji ugriza, bolestima koje ovi paraziti prenose te mogućnostima zaštite poput cijepljenja.

  • Krpelji najčešće obitavaju na vlatima trave, grmlju i granama drveća, gdje strpljivo čekaju toplokrvnog domaćina – bilo da se radi o životinji ili čovjeku. Njihove noge posebno su prilagođene za prihvatanje za krzno ili odjeću, nakon čega se polako kreću po tijelu u potrazi za pogodnim mjestom gdje će se pričvrstiti i započeti hranjenje. Ugriz je najčešće neprimjetan jer slina krpelja sadrži tvari koje djeluju poput anestetika.

Krpelji su poznati prijenosnici brojnih bolesti, a u Hrvatskoj su najčešće zabilježeni slučajevi Lyme borelioze i krpeljnog meningoencefalitisa (KME). Osim njih, moguće su infekcije poput tularemije, Q groznice, erlihioze, babezioze i rikecioza. Ove bolesti nisu ravnomjerno raspoređene, već su učestalije u pojedinim regijama – primjerice, sjeverna i sjeverozapadna Hrvatska bilježe veći broj slučajeva krpeljnog meningoencefalitisa, dok su područja Zagreba i sjeverne kontinentalne Hrvatske žarišta borelioze.

  • Kako bi se smanjio rizik od ugriza, preporučuju se određene mjere opreza pri boravku u prirodi. Prvenstveno je važno izbjegavati visoku travu, šikare i neuređene staze. Umjesto toga, treba se držati označenih i prohodnih puteva. Odjeća treba biti dugih rukava i nogavica, najbolje svijetlih boja, jer se na njoj lakše uočavaju krpelji. Hlače treba uvući u čarape, a košulju u hlače kako bi se otežao pristup koži.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here