Orhideje su oduvek zauzimale posebno mesto među sobnim biljkama zbog svoje elegancije, raskošnog cvetanja i simbolike koju nose. Smatraju se znakom uspeha, otmenosti i dubokih emocija, a vekovima su povezivane s ljubavlju i romantikom. Njihova graciozna pojava i raskošni cvetovi, koji mogu trajati sedmicama, čine ih omiljenim izborom mnogih ljubitelja cveća.
- Uprkos raskošnom izgledu, većina orhideja koje se danas mogu kupiti u cvećarama i supermarketima ne traži preterano složenu negu. Komercijalno uzgojene vrste, koje se često gaje zbog otpornosti i učestalog cvetanja, prilagođene su za život u zatvorenom prostoru, pa se sa osnovnim razumevanjem njihovih potreba mogu uspešno negovati i u kućnim uslovima.
Ključ razumevanja orhideja leži u njihovim listovima i navikama u prirodnim staništima. Vrste koje potiču iz sunčanijih i suvljih područja razvile su debele, voštane listove koji im pomažu da sačuvaju vlagu. S druge strane, vrste koje rastu u senovitijim predelima imaju tanje i izduženije listove, prilagođene slabijoj svetlosti i većoj vlažnosti. Zajedničko im je da nisu previše tolerantne na prekomerno zalivanje, jer su im koreni osetljivi i lako trule ukoliko su stalno vlažni.
- Jedna zanimljivost vezana za orhideje jeste i njihov način obnavljanja. Iako većina zadržava lišće tokom godine, pojedine vrste, naročito one koje razvijaju pseudobulbice, imaju tendenciju da jednom godišnje odbace staro lišće i razviju novo. Ovaj prirodni ciklus ne treba da zabrinjava vlasnike – zapravo je pokazatelj zdrave promene i rasta.
Kada je reč o zalivanju, jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja jeste: koja voda je najbolja za orhideje? Iako mnogi koriste običnu česmovaču, stručnjaci sugerišu da postoji i bolja alternativa. Naime, orhideje vrlo pozitivno reaguju na zeleni čaj. Ovaj blagi napitak bogat je antioksidansima, mineralima i blago kiselom pH vrednošću, što odgovara većini orhideja.
- Naravno, ne treba preterivati. Zeleni čaj koji se koristi za zalivanje mora biti vrlo slab, gotovo razblažen – kao da je ostao nakon što ste jednom potopili kesicu u vodu. Dovoljno je da se orhideja zaliva sa dve kašike ovog čaja dnevno, i to samo radnim danima. Tokom vikenda biljku treba ostaviti bez zalivanja, kako bi se sprečilo prekomerno kvašenje korena. Na ovaj način se simulira prirodni ciklus vlažnosti i suše, sličan onome što biljka doživljava u prirodnom staništu.
Zanimljivo je da ovakav način nege ne koristi samo orhidejama. I druge biljke, poput ruža, mogu imati koristi od povremenog zalivanja zelenim čajem. Biljke koje preferiraju blago kiselu zemlju, sa dodatnim mineralima i taninima, mogu takođe procvetati pod ovakvom negom.
- Dakle, ako ste među onima koji obožavaju svoje orhideje i žele da im pruže najbolju moguću negu, razmislite o ovom jednostavnom, ali efikasnom triku. Zeleni čaj ne samo da će doprineti zdravlju biljke, već može podstaći i intenzivnije i duže cvetanje, što je krajnji cilj svakog ljubitelja orhideja. Možda će upravo ova mala promena u rutini doneti veliki pomak u izgledu vašeg omiljenog cveta.