Iako imam veliko iskustvo u izradi peciva, kiflica i knedli koje stalno dobro ispadaju, još nisam pokušala napraviti mekane pekarske kiflice.

Kad govorim o “pekarnici”, konkretno govorim o onim kiflicama koje susrećete u pekarnici – izduženim, malo većim i mekim poput oblaka. Obično su moje rolice nešto manje (što većina preferira) i imaju divnu hrskavu koricu. Međutim, ovaj put mi je namjera bila napraviti lepinje u stilu pekare. Neću tvrditi da su identične ponudi pekare, jer vjerujem da su ove domaće čak i bolje. Imaju gušću teksturu i robusniju strukturu, iako mislim da to uvelike ovisi o vrsti brašna koje se koristi.

  • Pekarske kiflice mogu biti šuplje, tako da ih možete puniti i premazati sastojcima po izboru. Alternativno, mogu se pripremiti i već punjeni. Za ovu prigodu odlučila sam napraviti šuplje kiflice, a drugu sam turu napunila šunkom i sirom. Teško mi je odrediti koja je varijanta bolja, jer smo uživali u svakoj i sve su bile divne!

Kada je riječ o pripremi lisnatog tijesta, postoje značajne sličnosti u svim receptima. Ipak, manje nijanse mogu rezultirati razlikama. Tajna izrade prekrasnih pekarskih kolača ukorijenjena je u predanosti i entuzijazmu za tijesto. U biti, što veći trud uložite, to će rezultati biti zadovoljniji. Stoga, pripremite se zasukati rukave, pažljivo zamijesiti to tijesto i promatrati kako se kiflice dižu poput gljiva nakon kiše! 🙂

POTREBNE OSNOVNE KOMPONENTE:

1 kilogram brašna, 2 žličice soli, 3 žličice šećera, 2 vrećice suhog kvasca, 100 mililitara suncokretovog ulja, 400 mililitara vode, 100 mililitara mlijeka i 1 žlica jabučnog octa. Dodati sezam po ukusu.

PRIPREMA:

U velikoj zdjeli pomiješajte sve suhe sastojke. Zatim zagrijte vodu i umiješajte ocat. Dodatno zagrijte mlijeko. Postupno dodajte ulje, toplu vodu pomiješanu s octom i mlijeko u suhe sastojke, a zatim nastavite mijesiti tijesto. Korištenje multipraktika ili samostojeće miješalice opremljene kukama za tijesto može pojednostaviti ovu početnu fazu minimiziranjem lijepljenja ruku; međutim, također možete početi mijesiti ručno od samog početka.

Kada su sve komponente izmiješane i tijesto je što kompaktnije, premjestite ga na pobrašnjenu podlogu i nastavite temeljito mijesiti rukama. Ako tijesto postane previše ljepljivo, po potrebi pospite malo brašna. Tijesto se smatra dobro izmiješanim kada postigne potpuno glatku konzistenciju.

Imajte na umu da što dulje mijesite, gluten će se jače razviti, povećavajući njegov potencijal dizanja! Umiješeno tijesto lagano premažite uljem i stavite u posudu s poklopcem ili pokrijte plastičnom folijom i ostavite da odstoji na toplom 45 minuta. Nakon što je tijesto naraslo, prebacite ga na radnu površinu i podijelite na 20 do 28 dijelova ovisno o veličini valjka koju želite.

Za one koji vole malo veće kiflice, opcija je i dijeljenje tijesta na 15 dijelova, a oba pristupa su u potpunosti valjana. Odlučio sam izraditi 21 komad. Svaki dio potrebno je spljoštiti u duguljasti oblik pomoću valjka za tijesto; ako ih želite puniti, nakon oblikovanja ih zarolajte. Za obične kiflice jednostavno motajte bez nadjeva.

  • Dodatno, rubove muffina možete zavrnuti tako da oblikom podsjećate na veći kroasan. Formirane kiflice redati na pleh obložen papirom za pečenje. Pokrijte ih kuhinjskom krpom i ostavite da odstoje barem 15 minuta da se malo dignu prije pečenja. Ako imate vremena, još je bolje pustiti ih da se odmore 30 minuta.

Na kraju kiflice premažite razmućenim jajetom i po želji pospite susamom ili nekim drugim dodatkom. Stavite ih peći u pećnicu zagrijanu na 180°C 20 minuta. Važno je napomenuti da će smanjenjem vremena pečenja peciva biti svjetlije boje i mekša, dok će produljenjem vremena pečenja za nekoliko minuta biti tamniji i nešto hrskaviji vanjski sloj.

I eto ga! Svježe pečena peciva spremna su za posluživanje. Uživajte i lijepo se provedite!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here