BONUS TEKST
- Usisavači su neizostavni saveznici u održavanju čistoće doma, ali s vremenom njihova efikasnost može znatno opasti. Mnogi korisnici primete da usisivač više ne „vuče“ kao ranije, da se zagrijava ili ostavlja prašinu iza sebe. Međutim, ova pojava ne znači nužno da je uređaj dotrajao – često je uzrok vrlo jednostavan i lako rešiv.
Jedan od glavnih razloga zbog kojih usisavač gubi snagu jeste nakupljanje prašine i nečistoća na delovima koji su ključni za njegov ispravan rad. Najčešće se problem javlja u spojevima između vrećice za prašinu i poklopca usisivača. Na tim mestima nalazi se gumena brtva koja bi trebalo da obezbedi hermetičko zatvaranje, tako da vazduh iz prostorije ulazi isključivo kroz crevo, povlačeći sa sobom prašinu i prljavštinu. Kada se ta guma zaprlja, na njoj se može nakupiti sloj prašine debljine i do jednog milimetra, što narušava zaptivanje i omogućava ulazak vazduha izvan planiranog protoka.
- Kao rezultat toga, motor usisivača ne usisava vazduh kroz crevo, već između loše naleglim gumama, što značajno umanjuje efikasnost čišćenja. Rešenje ovog problema je jednostavno i brzo – sve što vam je potrebno jeste vlažna krpa. Temeljno prebrišite gumu na poklopcu, kao i na samoj vrećici za prašinu. Na taj način uklanjate naslage koje ometaju pravilno zaptivanje.
Osim toga, pažnju treba obratiti i na filtre usisivača. Oni igraju ključnu ulogu u zadržavanju sitne prašine i čestica koje ne bi smele da se vrate u prostoriju. Tokom vremena, ovi filteri se zapuše, što dovodi do smanjenja protoka vazduha, povećanog opterećenja na motoru i, u krajnjem slučaju, pregrevanja aparata.
- Za temeljno čišćenje, filtere je potrebno izvaditi – kako onaj koji se nalazi odmah iza vrećice, tako i onaj na izlazu, koji pročišćava vazduh pre nego što izađe iz uređaja. Najpre ih dobro protresite kako biste uklonili većinu nataloženih čestica. Zatim ih operite mlakom vodom i blagim deterdžentom. Ako su filteri previše zaprljani ili oštećeni, preporučljivo je da ih zamenite novima.
Važno je napomenuti da filtere nikada ne treba vraćati dok su još vlažni. Ostavite ih da se potpuno osuše na sobnoj temperaturi, kako biste izbegli stvaranje plesni ili dodatno oštećenje uređaja. Kada sve komponente vratite na svoje mesto, uključite usisivač i proverite njegov rad. U većini slučajeva, primetićete odmah razliku – uređaj će raditi tiše, jače usisavati i neće se brzo zagrevati.
- Ukoliko, i nakon čišćenja i zamene filtera, usisavač ne funkcioniše kako treba, možda je vreme da se obratite stručnjaku. Nekad se problem krije dublje – u motoru, elektronici ili oštećenim delovima creva i kućišta. U tom slučaju, kvalifikovani tehničar može precizno dijagnostikovati kvar i predložiti isplativo rešenje.
Naravno, ponekad se ispostavi da bi popravka bila skuplja od kupovine novog uređaja. Ipak, redovno održavanje, čišćenje filtera i briga o brtvama mogu znatno produžiti životni vek usisavača i učiniti ga jednako efikasnim kao kada je tek kupljen.
- Ne zaboravite – čak i najkvalitetniji uređaji zahtevaju pažnju i osnovnu negu. Uložite nekoliko minuta mesečno u čišćenje i proveru, i vaš usisavač će vam uzvratiti godinama besprekornog rada.