Fermentacija krastavaca je jedan od najstarijih i najprirodnijih načina konzerviranja hrane, a rezultira ukusnim, hrskavim kiselim krastavcima bez potrebe za korištenjem octa ili šećera. Ovaj recept omogućava vam da uz malo truda i strpljenja uživate u fermentiranim krastavcima koji su puni okusa, a proces je jednostavan i vrlo učinkovit.

Sastojci:

Za pripremu kiselih krastavaca trebat će vam sljedeći sastojci:

  • Krastavci (količina po želji)
  • Hren (nasjeckan na manje komade)
  • Kopar
  • Čili papričice (količina ovisi o vašoj želji za ljutinom)
  • Češnjak (oguljen i razdvojen na česne)
  • Listovi hrena
  • Peršin (po želji)
  • Salamura: 100 g soli na 1 litru hladne vode

Priprema:

  1. Priprema salamure:
    Za početak pripremite otopinu salamure tako što ćete u 10 litara hladne vode otopiti 1 kg soli. Ako pripremate manju količinu, koristite omjer 100 g soli na 1 litru vode. Pazite da temeljito promiješate sol kako bi se potpuno otopila.
  2. Pranje povrća:
    Svi sastojci, uključujući krastavce, hren, kopar, peršin i čili papričice, trebaju biti temeljito oprani. Krastavce možete ostaviti cijele ili ih narezati na manje komade, ovisno o želji.
  3. Priprema staklenki:
    Staklenke i poklopce koje ćete koristiti za fermentaciju obavezno dobro operite i osušite prije upotrebe. To će osigurati čistoću i spriječiti kontaminaciju fermentiranih krastavaca.
  4. Složite krastavce:
    Na dno svake staklenke stavite nasjeckani hren, kopar i češnjak. Zatim složite krastavce, pazeći da ih čvrsto ugurate u staklenke kako bi se spriječilo njihovo plutanje. Dodajte čili papričice ako volite ljutinu.
  5. Prelijevanje salamure:
    Nakon što su krastavci složeni, prelijte ih pripremljenom salamurem. Pobrinite se da su krastavci potpuno uronjeni u salamuru kako bi se proces fermentacije odvijao pravilno. Ako je potrebno, lagano pritisnite krastavce kako biste uklonili eventualne mjehuriće zraka.
  6. Zatvaranje staklenki:
    Postavite poklopac na staklenku, ali nemojte ga čvrsto zatvoriti. Tijekom fermentacije, plinovi će se oslobađati, pa je važno da poklopac bude dovoljno labav da omogućava ispuštanje plinova, ali ne toliko labav da omogućava ulazak zraka. Staklenke možete postaviti na pladanj kako biste uhvatili eventualno prolijevanje salamure tokom fermentacije.

Fermentacija:

  1. Početak fermentacije:
    Proces fermentacije započinje unutar prvih 3 do 5 dana. Tijekom tog perioda, krastavci će postati mutni, a na vrhu salamure može se pojaviti tanki sloj pjene – to je potpuno normalno i znak da fermentacija teče kako treba.
  2. Bijeli talog:
    U staklenkama ćete možda primijetiti bijeli talog na dnu, što je rezultat prisutnosti mliječne kiseline koja prirodno nastaje tijekom fermentacije. Ovaj talog je siguran i može se jednostavno isprati nakon završetka procesa.
  3. Praćenje fermentacije:
    Kako vrijeme prolazi, nastavite pratiti proces fermentacije. Ako želite blago fermentirane krastavce, fermentacija može trajati 3 do 5 dana. Međutim, za jači i intenzivniji okus možete ih ostaviti fermentirati do 2 tjedna.

Čuvanje:

Nakon što ste postigli željenu razinu fermentacije, krastavce ocijedite i isperite kako biste uklonili višak soli i eventualni bijeli talog. Krastavci se mogu čuvati u hladnjaku ili na hladnom mjestu kako bi zadržali svoju hrskavost i svježinu.

Savjeti:

  • Ako želite manje slane krastavce, možete ih nakon fermentacije dobro isprati prije serviranja.
  • Fermentirani krastavci se mogu koristiti u salatama, kao prilog jelima, ili jednostavno kao ukusan, zdravi snack.

Zaključak:

Proces fermentacije krastavaca je jednostavan, a krajnji rezultat su hrskavi, kiseli krastavci koji su odličan dodatak svakom obroku. Fermentacija ne samo da konzervira hranu, već i dodaje slojeve okusa te poboljšava probavu zbog prirodnih probiotika koji se formiraju tokom procesa. Ovaj tradicionalni recept može se prilagoditi vašem ukusu, a rezultat će vas sigurno zadovoljiti!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here