Odmrzavanje mesa vađenjem iz zamrzivača i ostavljanjem na pultu nije optimalna metoda. Iako je svježe meso idealno, nije uvijek dostupno za pripremu. U takvim slučajevima mnogi od nas obično slijede sličnu rutinu – vade smrznuto meso iz zamrzivača i stavljaju ga na kuhinjski stol ili radnu plohu da se otopi na sobnoj temperaturi. Ali je li ovo doista najučinkovitiji pristup koji možemo usvojiti?
Kako bi se izbjegao razvoj bakterija, ključno je oprezno rukovati sirovim mesom. Kada se ostavi na sobnoj temperaturi, povećava se njegova osjetljivost na štetan utjecaj bakterija.
Kada se meso zamrzne i temperatura padne ispod četiri stupnja, rast bakterija je inhibiran. Stoga je ključno izbjegavati ostaviti meso ili bilo koju drugu hranu na sobnoj temperaturi dulje od dva sata.
Ostavljanje mesa na sobnoj temperaturi dulje vrijeme može dovesti do toga da njegova temperatura pređe četiri stupnja, stvarajući idealno okruženje za razmnožavanje bakterija. Ovo ne samo da potiče rast novih bakterija u okolnom okolišu, već također omogućuje razvoj postojećih bakterija na mesu. Nadalje, opće je poznato da je uobičajena praksa među mnogim pojedincima odmrzavanje mesa pomoću tople ili hladne vode.
- Ne preporučuje se korištenje vruće vode za odmrzavanje mesa, osobito zato što uzrokuje brže odmrzavanje vanjskog sloja mesa i početak kuhanja u procesu.
Za one koji se odluče za ovaj pristup preporučljivo je koristiti hladnu vodu, iako postoji jedan uvjet. Neophodno je paziti da voda ne dođe u direktan dodir s mesom i vodu mijenjati svakih trideset minuta dok se meso potpuno ne otopi.
Za učinkovitije odmrzavanje mesa preporučuje se korištenje funkcije odmrzavanja u mikrovalnoj pećnici. Ipak, optimalna metoda uključuje stavljanje mesa u hladnjak, iako je za ovaj pristup potrebno čekati 24 sata prije nego što bude prikladno za pečenje.