U krafnama se uživa od davnih vremena, a slane vrste bile su popularnije u prošlosti; usprkos tome, raznolik niz preljeva i punjenja sada čini slatke varijante omiljenom opcijom za mnoge.

U 15. stoljeću krafne su stekle široku popularnost diljem Europe, posebice u Njemačkoj, Engleskoj i Nizozemskoj. Nestašica šećera u Njemačkoj u tom je razdoblju rezultirala stvaranjem slanih krafni, koje su se često spajale s mesom ili gljivama. Nizozemski doseljenici kasnije su ovu divnu poslasticu donijeli u Ameriku.

Iako krafne potječu iz antičke Grčke i Rima, gdje su se kušale davno prije, najveću su slavu postigle u Americi. S nizom dostupnih nadjeva i glazura, kao i slanih i slatkih opcija, ove su preslatke poslastice nedvojbeno primamljive.

  • Sastojci:

250 grama brašna, 15 grama mlijeka u prahu, 35 grama šećera, 1 žličica suhog kvasca, 1/2 žličice soli, 30 grama maslaca, 1 žumanjak i 150 mililitara ohlađene vode.

  • priprema:

U posudi za miješanje pomiješajte brašno, šećer, kvasac i sol. U ovu smjesu dodajte maslac sobne temperature i mlijeko u prahu. U zasebnu zdjelu stavite žumanjke i prelijte ih ledenom vodom prije nego što ih stavite u tijesto. Tijesto dobro premijesite, a po želji ga slobodno dobro istucite.

Tijesto podijelite na 12 dijelova i oblikujte ih u kuglice. Lagano ih pospite brašnom, zatim pokrijte i ostavite da odstoje otprilike 40 minuta. Uklonite krpu deset minuta prije završetka razdoblja odmora kako biste omogućili ustajanje. Pržite na vrelom ulju dok ne dobiju zlatnosmeđu boju. Ohlađene filovati nadjevom po izboru, a preporučuje se čokolada.

DODATNI ČLANAK:

  • Ako imate problem sa zadržavanjem vode, razmislite o gutljajima 1 litre ovog čaja: nutricionistica Aleksandra objašnjava kako može pomoći u mršavljenju.

Kako mogu učinkovito piti vodu da poboljšam svoj metabolizam? Koliki je preporučeni dnevni unos vode? Kada je najbolje vrijeme za hidrataciju? Iako se obično primjećuje da mnogi ljudi ne piju dovoljno vode za potrebe svog tijela, također se pojavljuju zabrinutosti u vezi s time kako spriječiti prekomjernu konzumaciju, kao i najkorisnije vrijeme za unos vode – treba li to biti prije ili poslije obroka, kao što je naznačeno Sensa.

Odgovor na to pitanje daje dijetetičarka nutricionistkinja Aleksandra Sedlarević iz Nutricionističkog studija “Aleavita”.

Metabolizam se uvelike oslanja na vodu, koja je neophodna za sve tjelesne funkcije. Pomaže u probavi, pomaže u transportu i otapanju hranjivih tvari unutar stanica i igra ključnu ulogu u eliminaciji otpada. Postoji izravna veza između hidratacije kože i procesa starenja: smanjenje unosa vode ubrzava starenje.

U idealnom slučaju, pojedinci bi trebali piti između 1,5 i 2 litre vode dnevno, a ovu količinu treba povećati tijekom razdoblja fizičkog napora i znojenja. Preporučljivo je konzumirati vodu između obroka tijekom dana, jer ponekad može pomoći u smanjenju apetita. Kada glad opet udari, razmislite o tome da posegnete za vodom, čajem ili svježe iscijeđenim sokom kao preferiranom opcijom.

Osim neadekvatne hidratacije, brojne žene suočavaju se s izazovom zadržavanja viška tekućine u tijelu. Ovaj problem rezultira dodatnom težinom, osjećajem težine i umora, potiče razvoj celulita i negativno utječe na rad bubrega. Za one koji traže prirodan način izbacivanja viška tekućine, nutricionistica Aleksandra preporučuje sljedeće čajeve:

Za one koji pate od zadržavanja tekućine, napitci poput čaja od šafranike, kukuruzne svile, čaja od peršina, čaja od korijena maslačka i zelenog čaja pouzdano su korisni. Međutim, osobe s niskim krvnim tlakom trebale bi se kloniti ovih čajeva jer mogu pogoršati problem daljnjim smanjenjem razine krvnog tlaka.

  • Rastavić je ključan za mršavljenje zbog svoje snažne sposobnosti pospješivanja izbacivanja viška tekućine iz organizma. U tradicionalnoj medicini poznata kao preslica, ova biljka uvelike utječe na rad bubrega i pozitivno pridonosi dobrobiti kostiju, zglobova i krvi. Često se predlaže za ublažavanje bolnih menstrualnih ciklusa, a također može pomoći u uklanjanju pijeska iz bubrega.

Započnite tako što ćete prokuhati litru vode. Zatim dodajte 5 žlica biljnog čaja u vodu, pokrijte mješavinu i ostavite da se natapa 15 do 20 minuta. Nakon što se natopi, procijedite čaj. Preporučljivo je popiti šalicu prije svakog obroka, pazeći da se sav čaj popije do kraja dana. Ovakav pristup omogućava uzimanje rastavić čaja u rasponu od 21 dan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here