Za pripremu ovog jela potrebno je pripremiti tijesto, nadjev i premaz.
- Za tijesto se koristi topla voda, brašno, ulje i malo soli. U većoj posudi sjedini se 250 mililitara mlake vode sa tri šalice brašna i kašičicom soli, a zatim se doda i 100 mililitara običnog ulja. Sve se dobro umijesi dok se ne dobije elastična i ljepljiva masa. Kada je tijesto gotovo, podijeli se na tri jednaka dijela. Od svakog se oblikuje kugla, površina se premaže uljem, a zatim se ostave pokrivene da miruju oko dvadeset minuta.
Dok tijesto odmara, priprema se nadjev. Potrebno je pomiješati kilogram svježeg sira sa jednom šoljom prosa, zatim se dodaju dva do tri jaja, u zavisnosti od veličine, i jedna mala kašičica soli. Sve se dobro izmiješa da se sastojci sjedine.
- Nakon što su tijesto i nadjev spremni, svaka loptica se razvlači na tanku koru. Na stol prekriven pobrašnjenim stolnjakom položi se jedna loptica tijesta. Prvo se rukama blago razvlači kao za pizzu, a potom se površina premaže tankim slojem ulja. Nakon toga, tijesto se razvlači prstima u tanku, skoro prozirnu koru. To se radi laganim, kružnim pokretima od sredine ka spolja, pazeći da se ne pokida.
Kada je kora dovoljno tanka, na nju se rasporedi trećina pripremljenog nadjeva. Kora se zatim prereže po sredini, u pravcu dužine, tako da se dobiju dvije trake. Svaka se uz pomoć stolnjaka pažljivo zarola u savijaču. Tepsija se podmaže, a svaka savijača se počinje uvijati u krug, počevši od centra, u obliku puža.Tako se postupa i sa preostalim lopticama tijesta i nadjevom. Svaka nova savijača se spiralno nadovezuje na prethodnu, dok se cijeli kalup ne ispuni.
- Peče se u unapred zagrijanoj rerni na 250 stepeni oko 25 do 30 minuta, dok ne dobije lijepu zlatnu boju. Kada se izvadi iz rerne, premaže se šoljom milerama i potom vrati u rernu još 15 minuta, ovog puta na 170 stepeni, kako bi se dodatno ispekla i upila premaz.
BONUS TEKST
- Ukoliko imate dvorište, bilo da je malo ili veliko, ono ne mora ostati samo običan prostor za parkiranje automobila ili igralište za decu. Uz malo mašte i truda, moguće je od njega stvoriti pravu oazu mira i uživanja. Postoji mnoštvo načina da ovaj kutak vašeg doma pretvorite u prostor koji će vam pružati zadovoljstvo i opuštanje, a sledeće ideje mogu vam poslužiti kao inspiracija.
Za početak, ako kuća poseduje trijem, verandu ili terasu, to su savršena mesta za stvaranje prijatnog kutka. U zavisnosti od toga koliko prostora imate i kakve su vaše potrebe, možete ih opremiti udobnim nameštajem – stolicama, foteljama, klupama, pa čak i ljuljaškama. Idealno bi bilo da imate sto za obroke na otvorenom, ali i manji sto za kafu. Uradi sam nameštaj od paleta sve je popularniji, pa čak i s malim budžetom možete stvoriti veoma atraktivan prostor. Važno je samo da nameštaj bude otporan na vremenske uslove.
- Ako imate neki zabačen i miran kutak u dvorištu, razmislite o postavljanju mreže za spavanje. Bilo da se prostire između dva stabla ili je samostojeća, ovaj detalj će uneti dozu egzotike u vaš prostor. Takav viseći ležaj pruža posebnu vrstu opuštanja – tiho ljuljanje, pogled u nebo i blagi vetar stvaraju osećaj povezanosti sa prirodom. Potrudite se da mreža bude u hladu, bilo prirodnom (krošnja) ili pomoću suncobrana.
Kutak za piknik takođe može biti odlična dopuna vašem dvorištu. Ovaj prostor ne mora služiti samo za obedovanje, već i za druženje, igru, spremanje zimnice ili čišćenje povrća. Ne mora biti skup – uz malo truda i kreativnosti, možete ga sami napraviti, a zaštita od sunca ostaje važan faktor.
- Osim standardnog roštilja, još jedno zanimljivo rešenje je izrada ognjišta. Za razliku od roštilja, ognjište ima širu upotrebu i stvara poseban ugođaj. Bilo da koristite ciglu, kamen ili metalnu posudu, ognjište može postati centralno mesto okupljanja tokom večeri. Na tržištu postoje i prenosivi modeli koje možete koristiti prema potrebi.
Ako u dvorištu imate stablo, zašto ga ne iskoristiti za izgradnju kućice na drvetu? Ne mora biti luksuzna, već jednostavna i funkcionalna. Dete će je obožavati, a i odrasli će se možda prisetiti detinjstva. Čak i bez stabla, mogu se izraditi platforme koje imitiraju kućicu u visini.
- Dvorište može služiti i praktičnim stvarima. Na primer, ako imate mesta za mali kokošinjac, desetak kokošaka može obezbediti jaja za celu porodicu. One ne zahtevaju mnogo prostora ni hrane, a dodatno mogu pomoći oko vrta jer jedu korov i ostatke hrane. Njihov izmet može poslužiti kao prirodno đubrivo.
Vrt u dvorištu nije rezervisan samo za one sa velikim parcelama. Za četvoročlanu porodicu dovoljna je površina od 200 kvadratnih metara. Čak i na manjem prostoru, moguće je uzgajati razne kulture, makar i u manjim količinama. Balkoni i terase danas se sve više koriste za sadnju povrća, pa tako nema izgovora ni za dvorišta.
- Ako cenite privatnost, postavljanje ograde može dodatno ulepšati vaš prostor. Danas postoji širok izbor materijala, boja i stilova. Ograda ne mora biti samo funkcionalna, već i estetski doprinost celokupnom izgledu dvorišta. Živa ograda, napravljena od pažljivo oblikovanih biljaka, idealna je za one koji žele spojiti zaštitu i prirodni izgled.