Bol koja je oštra i jaka obično se osjeća u nogama, ali također je moguće da se taj osjećaj manifestira u različitim dijelovima tijela. Trajanje ovog stanja može varirati od prolaznog trenutka do kratkog razdoblja. Grčevi u mišićima koji se javljaju noću, bilo tijekom sna ili nakon jutarnjeg buđenja, prvenstveno su posljedica nedovoljnog protoka krvi, ali se mogu javiti i kada je tjelesna temperatura niža od uobičajene.Ako vas usred noći naglo probudi muka grča u nozi, pronađite utjehu u činjenici da niste jedini koji je pretrpio ovaj neugodan osjećaj. Studija provedena 2012. godine i objavljena u “American Family Physician” otkrila je da se nevjerojatnih 60 posto pojedinaca barem jednom u životu susrelo s ovom uznemirujućom pojavom.

Nadalje, istraživanje provedeno 2017. pokazalo je da je ova pojava češća kod osoba starijih od pedeset godina. Iako postoje različita mišljenja o ovom pitanju, temeljni uzroci ovog uobičajenog stanja i dalje su pomalo zagonetni.Točan uzrok grčeva u nogama koji se javljaju tijekom spavanja ostaje misterij, prema Scottu Garrisonu, dr. sc., izvanrednom profesoru obiteljske medicine na Sveučilištu Alberta, koji je proveo opsežna istraživanja na ovu temu. Neki znanstvenici vjeruju da je naš moderni način života primarni faktor koji pridonosi ovom problemu. Za razliku od naših predaka, koji su se često bavili čučnjevima i polučučnjevima dok su skupljali plodove, moderni stil života često zanemaruje ove bitne pokrete koji potiču fleksibilnost mišića, što dovodi do grčeva.

Druga skupina stručnjaka primijetila je da kada pojedinci legnu na krevet, njihova stopala često pokazuju plantarnu fleksiju, što uključuje savijanje skočnog zgloba i povećanje kuta između gornje površine i prednjeg dijela stopala.Zauzimanje ovog položaja izravno dovodi do skraćivanja mišića. Posljedično, ako stopalo ostane u ovom položaju dulje vrijeme, čak i najmanji pokret može izazvati grč mišića. Prema Garrisonovoj studiji, grčevi u nogama koji se javljaju tijekom noći češće su ljeti u usporedbi sa zimskim mjesecima.

Iako nije apsolutna istina, njegovo istraživanje pokazuje veću pojavu grčeva u srpnju u odnosu na siječanj. Garrison pripisuje ovaj obrazac problemima sa živcima, a ne mišićnim poremećajima, jer su grčevi mišića glavni uzrok ovih grčeva. Testovi elektromiograma pokazali su da se stimulacija grčeva u mišićima potkoljenice može pratiti natrag do živaca koji povezuju kralježnicu s tim mišićima. Moguće je da bi ubrzana regeneracija živčanog sustava tijekom ljeta, potencijalno zbog povećane izloženosti vitaminu D, mogla objasniti povećanu učestalost grčeva tijekom ove sezone. Razni čimbenici, poput povećanog tjelesnog napora koji dovodi do znojenja i blage dehidracije, mogu utjecati na noćne grčeve i doprinijeti grčevima u mišićima.

Na manifestaciju ovih grčeva mišića dodatno utječu prehrambene preferencije, lijekovi i razina tjelesne aktivnosti. Postoji još nekoliko čimbenika koji mogu utjecati na pojavu grčeva u mišićima. Trajanje obnašanja dužnosti bilo je dosta opsežno, trajalo je značajno vremensko razdoblje. Evidentan je nedostatak kalcija i magnezija. Lijekovi koji se koriste za stanja poput astme, trudnoće, dijabetesa, hipertenzije, respiratornih problema i artritisa mogu doprinijeti razvoju grčeva u mišićima. Nadalje, depresija također može utjecati na zglobove u dišnom sustavu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here