Kompanija ArcelorMittal u Zenici navodno ima velikih problema s radom svoje koksare zbog dotrajalosti i lošeg održavanja. Koksna baterija ArcelorMittala u Zenici, prema ranijim analizama, trebala biti srušena još prije 10 godina kako bi se izgradila nova.


Naime, tadašnje rukovodstvo kompanije na čelu s generalnim direktorom Biju Nairom je odustalo od izgradnje nove koksare te se odlučilo nastaviti rad s postojećom. U međuvremenu je izgrađena zenička Toplana u većinskom vlasništvu AMZ-a koja je direktno vezana za koksaru, odnosno pogoni se na koksni plin kao nus proizvod.

”Postrojenju Koksare je istekao tehnički vijek trajanja. Ovo postojenje se ne može “popravljati” već se jedino može kompletno sve srušiti i ozidati nova koksna baterija. Ta investicija bi iznosila nekoliko stotina miliona dolara i to je ono što se ne uklapa u poslovne planove Mittala. Najviše neispunjenih obaveza iz prethodne i nove Okolinske dozvole se odnosi na Koksaru”, kaže Zlatan Alibegović iz EKO Foruma Zenica.

”Postrojenje koksare će vrlo brzo morati da se zatvori zbog isteka vijeka trajanja i naturanje njegove “nezamjenjivosti” i u sistemu Mittala i u novoj toplani će brzo postati smetnja i problem normalnom funkcionisanju. Zato je i razumljiva ova ofanziva Mittala i branjenja pozicije i budućnosti stare koksare, jer su joj odbrojani dani zbog puno razloga”, zaključio je Alibegović još 2019. godine u tekstu objavljenom na Zenicablogu.

Shodno našim saznanjima, sredinom aprila u Zenicu dolazi stručni tim kompanije iz inozemstva koji će preispitati isplativost ulaganja, odnosno odlučiti da li se koksara zvanično gasi.

Naš portal je u kontaktu s radnicima koksare koji kažu da je situacija izrazito loša te da im je nagoviješteno zaustavljanje proizvodnje u ovom pogonu a zatim raspoređivanje na nova radna mjesta u drugim pogonima. Dio zaposlenika koji nema ugovor na neodređeno će završiti na birou za zapošljavanje, a kompanija od jeseni prošle godine više nikom ne daje ugovor na neodređeno, rekli su nam.

Istovremeno, kompanija svojim uposlenicima koji navrše 3 godine staža nude prelazak u eksternu firmu nakon izvjesnog vremena provedenog na birou za zapošljavanje, čime se zaobilazi federalni zakon o radu koji propisuje stalni ugovor za radnike poslije 3 godine provedene u preduzeću.

Sve je to, navodno, povezano s planom rukovodstva ArcelorMittala da u zeničkoj željezari smanji broj zaposlenih na 800. To će biti realizirano kroz gašenje koksare i nekih drugih pogona, prijevremeno penzionisanje i moguće otpremnine, kao i neprodužavanje ugovora.

Podsjećamo, iz kompanije Global ispat koksna industrija Lukavac (GIKIL) rekli kako su izgubili svog glavnog kupca – željezaru u Smrederevu (Srbija), te da sada najviše oslanjaju na ArcelorMittal Zenica koji je naručio dodatne količine koksa, što bi moglo značiti da AMZ definitivno gasi svoju koksaru.

”Izgubili smo, nakon toliko godina, željezaru u Smederevu. To je bio naš najvažniji kupac koji je nosio 80 posto poslovanja. Sada se malo više vežemo za Zenicu, odnosno ArcelorMittal, njima ćemo isporučiti oko 40 posto naše proizvodnje. U prvom kvartalu smo našli nova tržišta u Turskoj i Alžiru”, kaže Almin Suljić, generalni direktor GIKIL-a, piše portal Faktor.

Federalne novine

(Pratite FN na FacebookuTwitteru i Instagramu – Vijesti i analize iz BiH, regiona i svijeta)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here