Firma ArcelorMittal, jedan od najvećih i najvažnijih privrednih subjekata u Bosni i Hercegovni te lider industrijske proizvodnje, nalazi se na samom rubu opstanka. Ugašena je Koksara koja je upošljavala oko 300 radnika, a sada se otvara i mogućnost gašenja drugih pogona koji generišu gubitak. Konačan udarac bi mogla zadati najavljena odluka Elektroprivrede o novom poskupljenju električne energije u junu.

Firma sa sjedištem u Zenici je prošle godine ostvarila katastrofalne rezultate a posljednje najave iz kompanije koje stižu ovih dana nisu nimalo optimistične, piše portal BiznisInfo.

Prema zvaničnim podacima, prihodi kompanije prošle godine iznosili su 732,8 miliona KM, što je dramatičan pad u odnosu na milijardu i 54 miliona KM iz 2022. godine. Dakle, prihodi su za godinu smanjeni za oko 320 miliona KM ili oko 30 posto, što bi pogodilo svaku kompaniju.

Kompanija je prošle zabilježila veliki neto gubitak koji iznosi 159 miliona KM, dok je poslovanje u 2021. i 2022. bilo pozitivno. Tako je neto dobit u 2022. godini bila 41 milion KM, a 2021. godine više od 200 miliona KM. Akumulirani gubici sa krajem 2023. iznose 201 milion KM, što predstavlja smanjenje kapitala kompanije za čak 45 posto.

Ključni faktori koji su utjecali na negativne finansijske performanse kompanije u 2023. bili su da je otprema gotovih proizvoda bila na najnižem nivou u posljednjih 14 godina, zbog manje potražnje od 12 posto u odnosu na 2022. godinu; kao i povećanje cijene električne energije za 20 posto, što rezultira dodatnim godišnjim troškovima od četiri miliona KM.

Istovremeno, prosječne prodajne cijene čelika bile su 22 posto niže u 2023. u odnosu na 2022. a tu je i značajno povećanje (20 miliona KM) troškova plata koje iznosi 16 posto.

AMZ bilježi loše poslovne rezultate
Gasi li se ArcelorMittal u Zenici?

ArcelorMittal je ove sedmice objavio da aktivno pokušava pronaći načine da izađe iz postojeće situacije, s obzirom da se zbog niske cijene čelika na svjetskom tržištu suočavaju s velikim izazovima u poslovanju.

Između svega ostalog, odlučili su obustaviti proizvodnju koksa, poručujući da je ovo samo jedan od koraka koje u narednom periodu planiraju poduzeti u tom smislu. AMZ će koks u budućnosti primarno kupovati od lukavačkog GIKIL-a.

”Radimo na planu gdje ćemo rasporediti naše zaposlenike sa Koksare koji su jako dobri radnici i bili su s nama jako dugi period. Zaposlenike koji su bili dugi niz godina s nama ne bismo željeli da izgubimo. Prerasporedit ćemo ih u naše druge radne jedinice” najavio je direktor kompanije Nikhil Mehta.

Čitaj: ArcelorMittal zvanično gasi Koksaru

Mehta kaže da će pokušati zadržati što više radnika u Zenici, dok će višak radnika pokušati adekvatno zbrinuti, šta god to značilo. Planirano je da na taj način zbrinu oko 15 posto radnika iz tog departmenta. Pogon koksara zapošljava blizu 300 radnika mimo osoblja administracije.

ArcelorMittal je udovoljio nekim zahtjevima, ali ne svim
Radnici ArcelorMittala štrajkovali su početkom 2024. godine

Zenički ArcelorMittal upošljava oko 2.200 radnika, a ukupno oko 3.000 radnika zaposleno je u Mittalu u Zenici i Prijedoru, ali postoji još čitav lanac preduzeća i kompanija s kojima sarađuju i koje zavise upravo od poslovanja AMZ-a.

”Mi znamo da jedan radnik u metalskoj industriji na sebe vuče bar još četiri radnika u sekundarnim i tercijarnim djelatnostima. Radi se o 10.000 radnika koji rade u lancu koji se zove ArcelorMittal i ako to pomnožite sa 3-4 člana porodice i to je 40.000 ljudi” rekao je prošle godine Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca Ze-Do Kantona.

Slika: Pogoni Mittala Zenica
ArcelorMittal prošlu godinu obilježio katastrofalnim gubitkom

Potpuni pad ArcelorMittala u Zenici, nasljedniku nekadašnje Željezare, bio bi ozbiljan udarac za cijelu ekonomiju Bosne i Hercegovine. Postoji bojazan da bi konačan udarac ovoj firmi mogla zadati Elektroprivreda BiH koja je prošle godine napravila gubitak od 140 miliona KM, a koja izlaz iz te situacije vidi u poskupljenju električne energije koje bi trebalo biti realizirano od 1. juna ove godine.

Čitaj: Izvjesno poskupljenje struje: EPBiH napravila gubitak od 140 miliona

Federalne novine

(Pratite FN na FacebookuTwitteru i Instagramu – Vijesti i analize iz BiH, regiona i svijeta)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here