Jedan od najvećih poslodavaca u Bosni i Hercegovini ArcelorMittal Zenica nedavno je objavio gubitak od 159 miliona KM u 2023. godini. Međutim, čini se da njihov godišnji izvještaj nije privukao naročitu pažnju izuzev zaposlenika kompanije i malog dijela poslovne zajednice.

Kompanija s nešto više od 2.000 zaposlenih je prošlu godinu zaključila s smanjenjem kapitala za čak 45 posto, a da se očekuje kontinuitet pada u ovoj godini pokazuje najnovija odluka o gašenju pogona Koksara i još slabijoj prodaji gotovih proizvoda.

ArcelorMittal gasi Koksaru, a grijanje poskupljuje

Krajem marta donešena je zvanična odluka o trajnoj obustavi proizvodnje u zeničkoj Koksari, što uzrokuje određene posljedice kao što je potencijalno poskupljenje gradskog grijanja, te će zasigurno dovesti u pitanje između 200 i 300 radnika.

“Odlučili smo koje korake trebamo preduzeti, kako bi nastavili održivost ArcelorMittala u BiH. Jedan od koraka je zaustaviti koksaru. Koksna baterija će prestati s radom krajem mjeseca aprila, a htio bih da napomenem da ćemo i dalje da nastavimo sa integralnom proizvodnjom u Zenici. Nastavit ćemo sa proizvodnjom koja je neophodna za naše tržište” rekao je direktor kompanije Nikhil Mehta.

O grijanju u Zenici, s obzirom da je Toplana Zenica koristila koksni plin za zagrijavanje, je kazao da će raditi, ali i da će trošak proizvodnje znatno porasti zbog čega će trebati razgovarati sa vlastima.

“Toplana Zenica će raditi kao i obično. Samo koksni gas neće biti na raspolaganju, trošak proizvodnje će porasti i trebat ćemo otvoriti tu diskusiju. Potpisali smo ugovor s fiksnom cijenom za sedam godina, vjerovali smo da se određene stvari neće promijeniti, ali mislim da smo svi dovoljno zreli promjene da razumijemo promjene u Evropi i vjeurjem da će i vlada razumjeti i da ćemo vidjeti kako proći ovu situaciju”, istakao je direktor AMZ-a.

ArcelorMittal nije zaustavio pad u 2024. godini

Ono što je zabrinjavajuće za cijelu privredu naše zemlje, jeste sama činjenica da je ArcelorMittal po izvozu pao čak na 8. pozciju, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH koje je objavio BiznisInfo.ba.

Ipak, tačan iznos koliko je iznosio izvoz Mittala u tri mjeseca ove godine nije poznat. No, činjenica da su sa prvog pali na osmo mjesto govori da je riječ o dramatičnom padu, piše Zenit.

Najveći faktori koji su utjecali na finansijske performanse kompanije u prethodnom periodu bili su da je otprema gotovih proizvoda bila na najnižem nivou u posljednjih 14 godina, zatim zbog pogona koji generišu gubitak te zbog manje potražnje od 12 posto u odnosu na prethodnu godinu; kao i povećanja cijene električne energije za 20 posto, što rezultira dodatnim troškovima od četiri miliona KM godišnje.

Ugašena je Koksara, a hoće li gašenje Saobraćaja smanjiti gubitke?

Rad zeničke Koksare je bio otežan zbog dotrajalosti i lošeg održavanja, a pogon koji je ključan za integralnu proizvodnju počeo je generisati gubitak. Uprava je postala svjesna da bi svako daljnje ulaganje u koksaru bilo neisplativo.

Prema ranijim analizama, Koksara koja je izgrađena prije četiri decenije je trebala biti srušena još prije 10 godina kako bi se izgradila nova, jer je to bio njen rok trajanja.

Sve lošije stanje koksne baterije znači da bi daljnji rad tog pogona osim stvaranja gubitka također nosio povećani sigurnosni rizik za zaposlenike koksare, kažu.

“Ovo je težak dan za kompaniju. ArcelorMittal Zenica uložit će sve napore kako bi osigurao da zatvaranje koksne baterije ima što manji utjecaj na lokalnu ekonomiju”, izjavio je generalni direktor Mehta.

Čitajte: Opasno nazadovanje ArcelorMittala na početku 2024, godine, gubitak će biti veći nego lani

Ipak, prognoze su da gašenje Koksare neće dati željene rezultate, pa se uveliko spominje i mogućnost gašenja Saobraćaja, odnosno njegovog departmenta Cestovni transport koji generiše višemilionski gubitak na godišnjem nivou.

Cestovni transport ima nekoliko puta manji broj zaposlenika od Koksare, ali minus koji uzrokuje je ozbiljan.

U facebook grupi ”Ujedinjeni radnici ArcelorMitttala” zabrinuti zaposlenici Saobraćaja raspravljaju o potencijalnom gašenju njihovih radnih mjesta. Za novonastalu situaciju optužuju svog menadžera Adnana Bajramovića za kojeg kažu da je umiješan u razne afere vezane za nabavku i distribuciju goriva za motorna vozila te koristoljubne dogovore o angažiranju eksterne firme ”Ahsun-sirovinacomerc d.o.o”.

Hitna pomoć AMZ
Foto: U zgradi cestovnog transporta svečano otvorena prostorija za pružanje prve pomoći – koja nikada nije otvorena i započela s radom.

I Rudnici željezne rude (RŽR) „Ljubija” poslovali s gubitkom

Nakon dvije godine rekordnih rezultata, Rudnici željezne rude (RŽR) „Ljubija” su u prošloj poslovali sa gubitkom od 1,3 miliona KM, navodi se u njihovom finansijskom izvještaju.

Razlog tome je što u prošloj godini nije bilo dividende od „Arcelor Mittal-a“ Prijedor, preduzeća u kojem „Ljubija“ ima 49 odsto udjela i koje obavlja rudarske operacije, a koje joj je u 2022. i 2021. isplatilo po tom osnovu 30 miliona maraka.

„Ljubija“ i ‘Arcelor Mittal Prijedor’ direktno su vezani za Arcelor Mittal Zenica. To znači da se nagativno poslovanje AMZ-a istovremeno odražava na poslovanje spomenutih preduzeća, ali i lanca drugih eksternih kompanija zastupljenih na projektima u njima.

Izvor: Zenica Press

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here