Federalne novine su prije tri dana izvijestile da kompanija ArcelorMittal u Zenici ima velikih problema s radom svoje koksare zbog dotrajalosti i lošeg održavanja, a koja je, prema ranijim analizama, trebala biti srušena još prije 10 godina kako bi se izgradila nova (čitaj OVDJE).
Danas je donešena i zvanična odluka o njenom gašenju, što nosi određene posljedice te će dovesti u pitanje između 200 i 300 radnika zeničke Koksare. Takođe, s gašenjem jednog od glavnih pogona više nije isključeno ni ukidanje nekih manjih koji generiraju gubitak kao što su Cestovni Saobraćaj i Aglomeracija.
Generalni direktor ArcelorMittala Zenica Nikhil Mehta danas je na konferenciji za medije objavio da će jedan od najbitnijih pogona ove kompanije biti ugašen kao strateški značaj za dalji rad ove firme. Kompanija AMZ je saopćila namjeru zatvaranja koksne baterije kao rezultat rasta troškova i smanjene potražnje, piše Zenicablog.
“Odlučili smo koje korake trebamo preduzeti, kako bi nastavili održivost ArcelorMittala u BiH. Jedan od koraka je zaustaviti koksaru. Koksna baterija će prestati s radom krajem mjeseca aprila, a htio bih da napomenem da ćemo i dalje da nastavimo sa integralnom proizvodnjom u Zenici. Nastavit ćemo sa proizvodnjom koja je neophodna za naše tržište” rekao je Mehta.
Koksara, koja je prvi put otvorena prije više od 40 godina, nije radila između 1992. i 2008. godine. AMZ ju je vratio u rad 2008. godine. Napori na njenom održavanju u posljednjih deset godina, koji očito nisu zadovoljavali, nisu omogućili da joj se produži životni vijek i kompanija je zaključila da daljnja nadogradnja nije izvediva te da navodno ne bi zadovoljila visoke ekološke standarde.
Sve lošije stanje koksne baterije znači da bi daljnji rad tog pogona također nosio povećani sigurnosni rizik za zaposlenike koksare, kažu.
“Ovo je težak dan za kompaniju. ArcelorMittal Zenica uložit će sve napore kako bi osigurao da zatvaranje koksne baterije ima što manji utjecaj na lokalnu ekonomiju”, izjavio je generalni direktor Nikhil Mehta.
“Izazova će biti, ali ćemo se potruditi da sačuvamo što veći broj radnih mjesta. Planiramo da veliki dio zaposlenika iz ovog pogona pokušamo premjestiti u druge pogone u Zenici. Također želim naglasiti da će se nastaviti sa toplifikacijom grada Zenice”, pojasnio je Nikhil Mehta.
O grijanju u Zenici, s obzirom da je Toplana Zenica koristila koksni plin za zagrijavanje, je kazao da će raditi, ali i da će trošak proizvodnje znatno porasti zbog čega će trebati razgovarati sa vlastima.
“Toplana Zenica će raditi kao i obično. Samo koksni gas neće biti na raspolaganju, trošak proizvodnje će porasti i trebat ćemo otvoriti tu diskusiju. Potpisali smo ugovor s fiksnom cijenom za sedam godina, vjerovali smo da se određene stvari neće promijeniti, ali mislim da smo svi dovoljno zreli promjene da razumijemo promjene u Evropi i vjeurjem da će i vlada razumjeti i da ćemo vidjeti kako proći ovu situaciju”, istakao je direktor AMZ-a.
Kompanija će nastaviti proizvoditi čelik putem visoke peći nabavljajući koks iz vanjskih izvora. Prema našim saznanjima, AMZ će koks u budućnosti nabavljati iz lukavačkog GIKIL-a.
Čitaj: GIKIL izgubio najvažnijeg kupca, sada se primarno veže za ArcelorMittal Zenica
Federalne novine
(Pratite FN na Facebooku, Twitteru i Instagramu – Vijesti i analize iz BiH, regiona i svijeta)