Oglasi - Advertisement

Ako tražite recept za mekan, mirisan kolač sa voćnim punjenjem koji vraća u detinjstvo i miriše na toplinu doma, onda će vas ova poslastica sa višnjama sigurno oduševiti. Priprema je jednostavna, a rezultat je mekano, vazdušasto testo koje se topi u ustima, u savršenom balansu sa kiselkastim višnjama i blagom slatkoćom.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Za početak je potrebno pripremiti testo koje će biti osnova ovog kolača. U šerpici lagano otopite oko 50 grama margarina, vodeći računa da ne proključa. Otopljen margarin zatim sipajte u veću vanglu. U to dodajte dva jaja, pet kašika šećera i jedan paketić vanilin šećera. Sve sastojke dobro promešajte varjačom dok se ne sjedine.

U istu šerpicu u kojoj ste topili margarin sipajte 350 mililitara mleka i blago ga zagrejte. Mleko treba da bude toplo, ali ne prevruće, kako ne bi ubilo kvasac. Kada postignete pravu temperaturu, dodajte pola kocke svežeg kvasca (oko 25 grama) i jednu kašiku šećera. Promešajte dok se kvasac ne rastvori, a zatim ubacite nekoliko kašika brašna – oko četiri do pet, od ukupno predviđenih 500 grama. Ova smeša će pomoći da kvasac brže nadođe. Ostavite je na toplom mestu desetak minuta.

  • Kada kvasac zapeni i nadođe, prelijte ga u vanglu sa ostalim sastojcima. Po želji, dodajte dve kašike ruma koji će dati dodatnu aromu. Postepeno umešajte ostatak brašna – najpre polovinu, dobro izmešajte, a zatim dodajte i preostalu količinu. Mešajte varjačom dok ne dobijete glatku, meku i pomalo retku smesu. Važno je da testo ostane meko i vazdušasto, čak iako vam deluje da je retko – dodatno brašno nije potrebno.

Vanglu sa testom pokrijte čistom kuhinjskom krpom i ostavite da testo naraste, oko 20 do 30 minuta. U međuvremenu pripremite pleh dimenzija otprilike 35×25 centimetara i obložite ga papirom za pečenje. Pripremite i višnje – bilo da koristite sveže ili zamrznute. Ako su višnje iz zamrzivača, prethodno ih odledite i dobro ocedite od viška tečnosti.

  • Kada je testo naraslo, pomoću varjače ga izručite u pleh i ravnomerno rasporedite. Na površinu pospite oceđene višnje, koje možete blago pritisnuti prstima u testo. Preko njih pospite tri do četiri kašike kristal šećera, u zavisnosti od kiselosti voća i vašeg ukusa. Tako pripremljen kolač ostavite još desetak minuta u plehu da još jednom naraste dok se rerna zagreva.

Uključite rernu da se zagreje na 200 stepeni. Kada je temperatura postignuta, stavite pleh u rernu i pecite oko 25 minuta, odnosno dok kolač ne dobije lepu zlatno-smeđu boju i ne zamiriše cela kuća. Nakon pečenja, izvadite kolač i ostavite da se malo prohladi.

  • Kada se ohladi, secite ga na kocke i po želji pospite šećerom u prahu za dodatnu dekoraciju i blagu slatkoću. Ovaj kolač je idealan uz šolju čaja ili kafe, a jednako je ukusan i kada prenoći – testo ostaje meko, a voće sočno.

Ovaj recept ne samo da je jednostavan i izdašan, već pruža i savršenu priliku da uživate u domaćem kolaču koji spaja tradiciju i miris letnjih dana. Prijatno!

BONUS TEKST

  • Ukoliko ste ljubitelj laganih, sočnih kolača koji se jednostavno pripremaju, onda će vam se ovaj recept posebno dopasti. Reč je o mafinima sa jogurtom i limunom, koji osvajaju svojom mekoćom, osvežavajućim ukusom i jednostavnom pripremom. Idealan su izbor za doručak uz kafu, užinu sa prijateljima ili kao lagani desert nakon ručka. Sve što vam je potrebno verovatno već imate u kuhinji, a ceo postupak traje kratko i ne zahteva posebne kulinarske veštine.

Prvo što treba da uradite jeste da pripremite sve sastojke. Uzmite jednu i četvrtinu šolje šećera i stavite ga u veću posudu. Dodajte tri cela jaja i počnite da mutite mikserom dok smesa ne postane svetla, glatka i penasta. Ovo je važan korak jer dobro umućena jaja sa šećerom stvaraju osnovu lagane teksture mafina.

  • Kada postignete željenu penastu strukturu, u istu posudu dodajte pola šolje prirodnog jogurta, zatim pola šolje suncokretovog ulja. Ulje će doprineti mekoći kolača, dok jogurt daje vlažnost i specifičnu blagu kiselkastu notu. Na kraju ubacite i rendanu koricu pola limuna. Birajte neprskan limun ako je moguće, jer korica unosi svežinu i osvežavajuću aromu koja savršeno balansira slatkoću kolača.

Sada se pripremite za sledeći korak – suvi sastojci. U odvojenoj posudi pomešajte jednu i po šolju brašna i jednu kašičicu praška za pecivo. Ova kombinacija je osnova za narastanje mafina, a prašak za pecivo omogućava da testo lepo naraste i postane rahlo. Kada su suvi sastojci dobro promešani, postepeno ih dodajte u smesu sa jajima. Mešajte pažljivo, po mogućstvu ručno, varjačom ili silikonskom špatulom, kako biste izbegli prekomerno mešanje koje može učiniti mafine gumenastim.

  • Kada dobijete ujednačenu i glatku smesu, vreme je za pripremu kalupa. Pripremite pleh za mafine i obložite ga papirnim korpicama. U svaku korpicu sipajte smesu tako da napunite oko dve trećine zapremine – to je taman dovoljno da mafini lepo narastu, a da ne preliju ivice. Rernu prethodno zagrejte na 180 stepeni Celzijusa i pecite mafine oko dvadeset do dvadeset pet minuta. Najbolji način da proverite da li su pečeni jeste test sa čačkalicom – ako izađe suva, spremni su.

Nakon što ih izvadite iz rerne, ostavite mafine da se malo prohlade. Tada ih, po želji, možete posuti šećerom u prahu za dodatnu slatkoću i dekoraciju. Iako nije obavezno, ovaj dodatak im daje poseban vizuelni šarm i dodatnu dozu slatkoće.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here