Baghrir, često nazivan i „palačinka s hiljadu rupa“, jedno je od najpoznatijih jela marokanske kuhinje koje se s razlogom prenosi s generacije na generaciju. Njegova specifična tekstura – meka, porozna i blago spužvasta – čini ga jedinstvenim u svetu palačinaka. Pravi se uglavnom od sitno mlevenog griza, uz dodatak nekoliko jednostavnih sastojaka, ali ono što ga zaista izdvaja jeste način pripreme i tradicionalno serviranje s medom, koji se sjajno upija u njegove brojne rupice.
- Za pripremu baghrira nije potrebna nikakva složena tehnika. Zahvaljujući jednostavnom receptu i korišćenju blendera, ova palačinka može biti gotova za svega nekoliko minuta, ali ključ savršenog baghrira krije se u strpljenju – smesu je potrebno ostaviti da odmori i razvije specifičnu teksturu. Fermentacija pomaže da se u testu stvori vazdušasta struktura, a upravo ta struktura omogućava nastanak stotina sitnih rupica tokom pečenja.
Za izradu ove tradicionalne delicije koristi se 750 ml tople vode, 250 g sitno mlevenog griza, 100 g brašna, po dve kašičice praška za pecivo i po jednu kašiku suvog kvasca, kašičicu šećera i isto toliko soli. Suvi sastojci se prvo pažljivo promešaju u posebnoj posudi. U blender se zatim uliva topla voda i dodaje kvasac, a zatim se postepeno dodaju suvi sastojci dok se smesa ne pretvori u glatko i pomalo tečno testo, slično klasičnom testu za palačinke.
- Vrlo je važno ostaviti smesu da odstoji na sobnoj temperaturi najmanje deset minuta, a idealno bi bilo oko pola sata, dok se na površini ne pojavi blagi penušavi sloj. Taj trenutak je znak da je kvasac aktivan i da će palačinke imati željeni oblik i teksturu.
Pečenje baghrira je takođe posebno. Za razliku od klasičnih palačinaka koji se okreću s jedne strane na drugu, baghrir se peče isključivo s jedne strane. Smesa se sipa direktno u sredinu zagrejane nelepljive tave u količini jedne kutlače, bez dodatnog razlivanja ili okretanja tiganja. Testo se širi samo i zadržava kružni oblik. Tokom pečenja, na površini će se vrlo brzo pojaviti mnoštvo sitnih rupica koje ostaju otvorene i nakon što se površina osuši – to je upravo ono što baghriru daje karakterističan izgled.
- Pečenje traje svega nekoliko minuta, dok se gornja strana ne osuši, a donja ne dobije blagu zlatnu nijansu. Gotova palačinka se nežno podiže i stavlja na tanjir, bez okretanja. Ovaj postupak se ponavlja sve dok se ne iskoristi cela količina testa.
Kada su sve palačinke gotove, tradicionalno se poslužuju prelivene rastopljenim puterom i medom. Ta kombinacija je ne samo ukusna već i praktična, jer se med savršeno sliva u rupice baghrira, obogaćujući svaki zalogaj. U nekim krajevima Maroka, med se pomeša sa puterom i zagreje kako bi se dobila glatka i bogata smesa za preliv.
- Baghrir nije samo doručak – u severnoafričkim domaćinstvima često se služi i uz popodnevni čaj ili kao večernji obrok, u zavisnosti od prilike. Zahvaljujući jednostavnosti pripreme i sastojcima koji su dostupni svuda, baghrir se sve češće nalazi i na trpezama van granica Maroka.
Ono što ga čini posebnim jeste spoj tradicije, teksture i ukusa – jednostavno jelo koje, kada se pravilno pripremi, ostavlja utisak raskošne poslastice. Bilo da ga pripremate za sebe, porodicu ili goste, baghrir će vas osvojiti na prvi zalogaj. Savršen je primer kako se sa malo sastojaka, ali uz dobru tehniku i pažnju, može stvoriti nešto zaista posebno.