Geranije, poznate i kao pelargonije, su omiljene balkonske biljke koje krase mnoge terase, prozore i bašte svojim raskošnim i dugotrajnim cvetanjem. Iako deluju otporno i skromno, za bujno i zaobljeno cvetanje potrebno je posvetiti im odgovarajuću pažnju. Jedan od prirodnih načina da se podstakne zdrav rast i bogata cvatnja jeste upotreba rižine vode.
- Ova jednostavna i lako dostupna tečnost sadrži obilje skroba i hranljivih materija koje stimulišu korisne mikroorganizme u zemljištu. Ti mikroorganizmi pomažu biljkama da bolje apsorbuju hranljive sastojke iz zemlje, čime se poboljšava njihov imunitet, rast i cvetanje.
Priprema rižine vode je vrlo jednostavna. Potrebna je samo jedna šolja obične bele riže i tri do četiri šolje vode sobne temperature. Važno je napomenuti da rižu nije potrebno prati, jer upravo neoprana riža sadrži veće količine skroba koji se otpušta u vodu. Riža se stavi u činiju, prelije vodom i meša oko dva minuta dok voda ne postane zamućena. Nakon toga se ostavi da odstoji još nekoliko minuta, pa se procedi. Dobijena voda je spremna za upotrebu i koristi se za zalivanje geranija jednom nedeljno.
- Prilikom upotrebe rižine vode treba voditi računa da nije začinjena niti kuvana sa dodacima, jer bi to moglo naštetiti biljkama. Takođe, prekomerno zalivanje može dovesti do zadržavanja vlage u korenu, što uzrokuje truljenje, pa je važno pratiti vlažnost zemlje.
Ukoliko se primeti da biljka brzo raste, ali ne cveta, to može biti znak da ima previše azota u zemljištu, što dovodi do bujnog lišća, ali oskudnog cvetanja. U tom slučaju se preporučuje razblažiti rižinu vodu običnom vodom u razmeri 1:1, kako bi se ublažilo delovanje hranljivih materija.
- Za one koji žele koristiti fermentisanu verziju rižine vode, postupak se razlikuje. Riža se skuva, voda se procedi i ostavi da stoji na sobnoj temperaturi oko dva sata. Blago kiselkast miris koji se javlja znak je početka fermentacije. Ova voda se takođe koristi razblažena, i to u jednakim količinama sa običnom vodom.
Pored zalivanja, važno je obezbediti geranijama optimalne uslove za rast. To znači da im treba osigurati najmanje šest sati direktne sunčeve svetlosti dnevno, pa ih je najbolje postaviti na južne ili jugozapadne prozore i balkone. Zemljište u saksiji mora imati dobru drenažu, a to se postiže postavljanjem sloja šljunka na dno posude, kako bi se višak vode lakše iscedio.
- Zalivanje treba obavljati ujutru, kada je zemlja još hladna. Na taj način se izbegava zagrevanje korena pod dnevnim suncem, koje može izazvati štete. Voda se sipa direktno u zemlju, izbegavajući kontakt sa lišćem i cvetovima, jer vlaga na površini biljke može izazvati truljenje i razvoj gljivičnih oboljenja.
Redovno uklanjanje uvelih cvetova i suvih listova podstiče stvaranje novih pupoljaka. Najefikasnije je odseći celu stabljiku iz koje je izrastao precvetali cvet, jer će biljka tako usmeriti energiju na razvoj novih cvetova umesto održavanja starih.
- Kada temperature počnu da padaju u jesen, geranije treba premestiti u zatvoren, svetao prostor gde temperatura ne prelazi 15°C, ali ne pada ispod 10°C. Zalivanje se tada smanjuje, a preporučuje se i blago orezivanje biljke kako bi se pripremila za zimski period mirovanja i obnovu rasta u proleće.
Uz minimalan trud i korišćenje prirodnih sredstava poput rižine vode, moguće je postići izuzetno raskošne i zdrave pelargonije koje će ukrašavati vaš dom tokom cele sezone.