Kada govorimo o jednostavnim, a neodoljivo ukusnim poslasticama, malo šta se može porediti s domaćim krafnama. Njihova meka, prozračna struktura i bogat, ali nenametljiv ukus čine ih idealnim izborom za doručak, užinu ili poslepodnevno druženje uz šolju kafe. Posebno se ističe recept za brze krafne sa jogurtom, koji zahteva samo nekoliko osnovnih sastojaka i minimalno vremena.
U mnogim krajevima regiona, krafne se pripremaju pod raznim imenima, ali suština ostaje ista – jednostavne, pržene delicije koje nestaju u trenu. Ova varijanta krafni specifična je po tome što ne zahteva kvasac, već koristi prašak za pecivo, što znatno ubrzava pripremu i olakšava proces. Uz to, dodatak jogurta daje testu blagu kiselkastu notu i čini ga izuzetno mekim.
Za pripremu ovog recepta potrebni su sledeći sastojci:
-
250 ml jogurta
-
1 jaje
-
15 g soli
-
400 g glatkog brašna
-
8 g praška za pecivo
-
Ulje za prženje
Proces pripreme počinje tako što se u većoj činiji sjedine jogurt i jaje. Dobro se umute ručnom mutilicom (pjenjačom) dok se ne dobije ujednačena smesa. Zatim se dodaje so i ponovo promeša.
U sledećem koraku, postepeno se dodaje brašno pomešano s praškom za pecivo. Bitno je da se prašak za pecivo ravnomerno rasporedi kroz brašno kako bi se kasnije tokom prženja krafne lepo napuhale i dobile laganu, prozračnu strukturu. Mešanje se nastavlja rukom, dok se ne dobije kompaktno, glatko testo koje se ne lepi.
Testo se potom prebacuje na radnu površinu posutu brašnom, gde se blago razvalja na debljinu od oko 5 milimetara. Oblikovanje krafni može se vršiti čašom, kalupom ili po želji – krugovi, kvadrati, trouglovi, sve je dozvoljeno u zavisnosti od raspoloženja i dostupnog alata.
- U međuvremenu, u dubokoj šerpi ili tiganju zagreva se veća količina ulja. Temperatura ulja treba da bude srednja – ne previše jaka, kako krafne ne bi pregorele spolja a ostale sirove iznutra, ali ni previše blaga jer će u tom slučaju upijati previše ulja. Idealno je da se prže dok ne poprime zlatnožutu boju s obe strane, što obično traje nekoliko minuta.
Pržene krafne se vade rešetkastom kašikom i stavljaju na papirne ubruse kako bi upile višak masnoće. Po želji, mogu se posuti prah šećerom ili puniti džemom, kremom, čokoladom ili ostaviti prazne – ukusne su u svakoj varijanti.
- Ono što ovaj recept čini posebno privlačnim jeste činjenica da je pogodan i za početnike u kuhinji, jer ne zahteva nikakve posebne veštine niti dugačko čekanje na dizanje testa. Idealan je za trenutke kada vam se jede nešto slatko, a nemate mnogo vremena.
Krafne sa jogurtom, osim što su brze, lako se prilagođavaju – mogu se obogatiti raznim začinima poput vanile ili rendane kore limuna, a ako se izostavi šećer, lako se mogu pretvoriti i u slanu varijantu, idealnu uz sir ili jogurt.
- Bez obzira na to kako ih služite, jedno je sigurno – njihov domaći miris i mekana tekstura razveseliće svakog ko ih proba.
BONUS TEKST
Evo nekoliko efikasnih prirodnih sredstava protiv mrava:
-
Cimet – Ovaj začin ima miris koji je mravima neprijatan. Može se koristiti u vidu eteričnog ulja (oko 15 kapi na kantu vode) za brisanje podova ili kuvanjem vode sa cimet štapićima. Dobićete aromatičnu vodu koja deluje i kao dezinfekciono sredstvo.
-
Metvica – Još jedan prirodni neprijatelj mrava. Pomešajte 10 kapi eteričnog ulja metvice sa jednom šoljom vode i poprskajte po mestima gde se mravi pojavljuju. Sprej možete nanositi dva puta dnevno, a suva metvica može se ostaviti u kesicama na strateškim mestima.
-
Kadulja – Ova biljka takođe ima miris koji odbija mrave. Nekoliko listova stavite u male vrećice i rasporedite po kuhinji ili ostavi.
-
Limunov sok – Deluje tako što briše mirisne tragove koje ostavljaju mravi, čime im se otežava orijentacija. Pomešajte sok jednog limuna sa tri dela vode i poprskajte mesta ulaska.
-
Slana voda – U ključalu vodu dodajte nekoliko kašičica soli i nakon hlađenja, ulijte u bočicu sa raspršivačem. Time poprskajte pukotine i staze kojima se kreću mravi.
-
Talozi kafe – Sveži talog od kafe može se staviti oko ulaznih tačaka. Iako delotvoran, njegova efikasnost se smanjuje kada se osuši.
-
Ocat (sirće) – Pomešajte jednake količine sirćeta i vode i time prebrišite podove, radne površine i druga mesta kuda mravi prolaze.