Ako tražite jednostavno, ukusno i dekorativno predjelo koje ne zahteva pečenje, ovaj recept za tri tanke kiflice (rolnice) od jedne smese je idealan izbor. Osim što je praktičan, jer se pravi od osnovnih sastojaka, pruža i mogućnost varijacija ukusa u samo jednoj pripremi. Savršeno za posluženje na slavama, rođendanima, druženjima ili kao lagani obrok u toku dana. Ukupno dobijate oko 1,5 kg smese, što je dovoljno za tri različite rolnice sa različitim punjenjima – svaka unikatna po ukusu i boji.
Osnovni sastojci za smesu (tijesto):
-
1200 g krompira
-
400 g mlevenih krekera
-
250 g svetle majoneze
-
3 čena belog luka
-
So po ukusu
Priprema osnove:
-
Oljuštite krompir, isecite ga na komade i stavite da se kuva zajedno sa očišćenim čenovima belog luka. So dodajte po želji.
-
Kada krompir omekša, izvadite beli luk i procedite, ali sačuvajte vodu u kojoj se kuvao – koristiće se za pripremu drugih sastojaka.
-
U toj istoj vodi možete dodatno kuvati šećernu repu i špinat (po 5 minuta) ako ih budete koristili u filu.
-
Vruć krompir izgnječite u pire i ostavite da se prohladi.
-
U ohlađeni krompir dodajte mlevene krekere i majonez. Dobro izmešajte rukom dok ne dobijete ujednačeno, pomalo lepljivo i glatko testo.
-
Podelite smesu na tri jednaka dela po 500 g – svaki deo koristi se za jedan rolat.
Prva rolnica – sa kurkumom i špinatom
-
1 kašičica kurkume (dodaje se u testo)
-
50 g kuvanog i naseckanog špinata
-
100 g nemasne majoneze
-
Prstohvat soli
Priprema:
-
U jedan deo testa umešajte kurkumu da dobijete zlatnu boju.
-
Testo razvucite između dva papira za pečenje, pa uklonite gornji sloj papira.
-
U činiji pomešajte naseckan špinat, majonez i malo soli.
-
Rasporedite fil po testu, zatim pomoću papira pažljivo zarolajte i ostavite rolnicu u frižider da se stegne.
Druga rolnica – sa tunjevinom i kečapom
-
1 kašika origana (dodaje se u testo)
-
3 kašike kečapa
-
180 g tunjevine (iz konzerve, oceđene)
Priprema:
-
U drugi deo testa dodajte origano i razvucite ga kao prethodno.
-
Pomešajte tunjevinu i kečap, pa ravnomerno rasporedite po testu.
-
Zarolajte pomoću papira i ostavite da se ohladi u frižideru.
Treća rolnica – sa ajvarom i kukuruzom
-
3 kašike ajvara (dodaje se u testo)
-
200 g kuvanog kukuruza šećerca (može i iz konzerve)
-
100 g majoneze
Priprema:
-
U treći deo testa dodajte ajvar – dobićete testo narandžaste boje.
-
Razvucite ga kao prethodne.
-
Pomešajte kukuruz i majonez, rasporedite po testu i pažljivo zarolajte.
-
Ostavite u frižider da se stegne nekoliko sati, najbolje preko noći.
Završni korak:
Kada se sve tri rolnice lepo ohlade i stegnu, izvadite ih iz frižidera i pažljivo secite na kolutove (kiflice) širine oko 1–1,5 cm. Poslužite ih na tanjiru, grupisane po vrstama – boje i ukusi će vizuelno oduševiti goste!
Prednosti ovog recepta:
-
Ne zahteva pečenje
-
Praktičan i brz
-
Mogućnost različitih kombinacija
-
Efektan izgled i bogat ukus
-
Idealno za posluženje na svečanostima
BONUS TEKST
Karfiol, poznat i kao cvjetača, često se smatra jednostavnim povrćem, ali ovaj recept dokazuje da on može postati prava zvezda stola. Zahvaljujući svom blagom ukusu i sposobnosti da preuzme arome začina i umaka, karfiol je savršen za pečenje i kombinovanje sa raznim sastojcima. Ova verzija, u kojoj se cvjetača peče uz sirni umak, ne samo da oduševljava ukućane već postaje i sve češći izbor za svakodnevne obroke – toliko da se, kako kaže jedna domaćica, u njenom domu priprema svaki drugi dan.
Za pripremu ovog jela potrebni su sledeći sastojci: jedna glavica cvjetače (karfiola) koja se secka na manje komade, tri kriške limuna, prstohvat soli, kopar, štapić maslaca, tri kašike brašna, šolja mleka, malo mlevenog crnog bibera, prstohvat muškatnog oraščića, dve šolje naribanog tvrdog sira, dva čena mlevenog belog luka i jedna kašika majoneza. Osim toga, za dekoraciju i dodatni ukus koristi se osvežavajući dip sos napravljen od tri cherry paradajza, tri kašike grčkog jogurta, bibera, soli i još malo kopra.
Prvi korak pripreme podrazumeva blanširanje karfiola. Komadi karfiola kuvaju se tri minuta u vodi u koju su dodate kriške limuna i malo kopra. Ovo ne samo da omekšava povrće već mu daje i osvežavajuću notu. Paralelno s tim, priprema se bešamel sos tako što se u posebnom loncu otopi maslac, doda brašno i sve lagano meša dok se ne sjedini. Mleko se zatim postepeno dodaje uz stalno mešanje, a na kraju se sve začini solju, biberom i prstohvatom muškatnog oraščića kako bi sos dobio pun i aromatičan ukus.
Nakon kuvanja, karfiol se ocedi i prenese u posudu za mešanje. U drugoj posudi priprema se sirna smesa – tvrdi sir, beli luk i majonez pažljivo se kombinuju. Zatim se pleh obloži papirom za pečenje, a karfiol se rasporedi po njemu. Svaki komad se preliva pripremljenim bešamelom, pa se dodatno pospe smesom sa sirom i po želji, začinskim biljem poput provansalskih trava. Zapeče se u rerni dok ne dobije zlatno-smeđu boju i hrskavu površinu.