Jednostavan, a bogat kolač sa suvim voćem i orašastim plodovima može biti idealna poslastica za sve prilike. Ovaj kolač se priprema brzo, ne zahteva mnogo sastojaka, a rezultat je izuzetno ukusan i aromatičan desert koji se lako uklapa i u doručak, i u užinu, a naročito kao lagan desert uz popodnevni čaj ili kafu. Kombinacija prirodne slatkoće sušenog voća, hrskavosti oraha i badema i blage note vanile daje ovom kolaču balansiran ukus i bogatu teksturu, dok dodatak otopljenog putera i jaja obezbeđuje sočnost i punoću.
- Za pripremu ovog kolača potrebni su sledeći sastojci: šolja mešavine sušenog voća, poput marelica, brusnica i grožđica, pola šolje seckanih oraha i četvrtina šolje seckanih badema. Pored toga, koristi se i pola šolje višenamenskog brašna, 50 grama šećera, jedno do dva jaja, četvrtina šolje otopljenog neslanog putera, kašičica ekstrakta vanile, prašak za pecivo i prstohvat soli. Svi sastojci su lako dostupni i često se već nalaze u domaćinstvu.
Proces pripreme počinje zagrevanjem rerne na 180 stepeni, čime se obezbeđuje da kolač odmah počne da se peče na optimalnoj temperaturi. Suvo voće i orašasti plodovi se pomešaju sa brašnom u posebnoj posudi. Ovaj korak je važan jer brašno pomaže da voće i orašasti plodovi ostanu ravnomerno raspoređeni po testu i ne potonu na dno kalupa prilikom pečenja.
- U drugoj, većoj posudi, jaja se energično umute sa šećerom dok ne postanu svetla i penasta. Zatim se dodaje otopljeni puter, vanila, prašak za pecivo i so, pa se sve dobro sjedini. U ovu smesu se postepeno dodaje pripremljena suva mešavina i pažljivo se promeša dok se sve ne poveže, vodeći računa da se testo ne premeša, kako ne bi postalo previše gusto.
Smesa se izliva u podmazan kalup dimenzija 20 cm ili sličnih mera. Testo treba pažljivo poravnati kako bi se ravnomerno ispeklo. Kolač se peče između 25 i 30 minuta, dok ne dobije zlatno-smeđu boju, a čačkalica zabodena u sredinu izađe čista. Kada se izvadi iz rerne, kolač treba ostaviti desetak minuta da se ohladi u kalupu, a zatim se pažljivo prebacuje na rešetku kako bi se potpuno ohladio.
- Posebna draž ovog kolača jeste njegova prilagodljivost. Suvo voće može se menjati ili dopunjavati drugim vrstama, poput suvih trešanja, smokava ili kandirane kore citrusa. Orašasti plodovi takođe mogu varirati – mogu se koristiti lešnici, pistacije ili dodatni orasi. Tokom zimskih meseci, dodatak cimeta ili prstohvat muškatnog oraščića unosi notu topline i prazničnog duha.
Ukoliko želite bogatiju varijantu, možete ubaciti i komadiće tamne čokolade. Za one koji izbegavaju gluten, mogu se koristiti alternativna brašna kao što su bademovo brašno ili gotove bezglutenske mešavine. Kolač se može konzumirati na više načina: za doručak uz malo putera ili krem sira, kao popodnevni zalogaj uz topli napitak, a može se poslužiti i kao desert uz kuglu sladoleda ili šlag.
- Kolač se dobro čuva u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi do tri dana, a u frižideru ostaje svež i do sedam dana. Pre služenja ga je najbolje ostaviti na sobnoj temperaturi kako bi se ponovo opustio i dobio na mekoći.
Ovaj kolač je pravi dokaz da ukusna domaća poslastica ne mora biti komplikovana ni vremenski zahtevna. Savršen je za početnike, ali i za iskusne domaćice koje žele provereni recept koji uvek uspeva. Uz minimum truda i nekoliko osnovnih sastojaka, dobijate bogat kolač pun ukusa, koji će se sigurno često naći na vašoj trpezi.