Ova vrsta preljuba, nazvana ‘nevjera srca’, obično počinje bez dogovora o prijelazu granica, ali kako bliskost raste i ako dođe do potpunog klasičnog prijevara. Psihologinja Nickerson naglašava da razgovori koji su započeli nevino, poput natezanja o problemima u trenutnoj vezi, mogu vrlo brzo eskalirati kada pojedinac osjeća veću podršku i želi sve više komunicirati s tom trećom stranom. To će tada rezultirati osjećajima daleko iznad prijateljstva, već prilično dubokom emocionalnom privrženošću, što je nešto što ugrožava već postojeću vezu. Kako dolazi do emocionalnog preljuba?

Ovakav preljub naziva se nevjera srca i obično počinje bez namjere prelaska granica, no s razvojem osjećaja emocionalne bliskosti postoji rizik da će prerasti u klasičnu prevaru. Psiholog Nickerson naglašava da se razgovori koji su započeti bezazleno (primjerice žalba na trenutne probleme u vezi) mogu lako ubrzati kada pojedinac osjeti veću podršku i želi više i više komunicirati s tom trećom stranom. To rezultira osjećajima daleko iznad prijateljstva i stvara duboku emocionalnu privrženost: nevjerojatno nezdravu za već postojeću vezu. Zašto dolazi do emocionalnog preljuba?

Ova vrsta preljuba, koja se naziva “nevjera u srcu”, obično počinje bez planova da se prijeđu granice. Međutim, kada prijateljstvo raste s emocionalnom intimnošću, postoji opasnost da se razvije u standardnu ​​nevjeru. Psiholog Nickerson identificira da se čak i povremeni razgovori – poput gunđanja o sadašnjim problemima u vezi – mogu vrlo brzo snježiti u trenutku kad se netko osjeća više podržan i komunicira s trećom stranom. To stvara emocije daleko iznad prijateljstva u ono što nazivamo snažnom emocionalnom privrženošću, što postaje prilično problematično za već postojeću vezu. Zašto onda dolazi do emocionalne nevjere?

Ova vrsta preljuba naziva se “emocionalna nevjera” i obično počinje bez planiranja prijelaza ikakvih granica. Međutim, kako intimnost raste, povećavaju se šanse da se pretvori u tradicionalno varanje. Dr. Nickerson je istaknuo da se razgovori koji imaju nevine početke, kao što je hvatanje oko trenutnih problema u vezi, mogu lako ubrzati kada se pojedinac osjeća više potvrđenim i želi sve više komunicirati s tom trećom stranom. To rezultira emocijama daleko iznad prijateljstva i potiče neprikladnu duboku emocionalnu vezu za trenutnu vezu. Zašto onda dolazi do emocionalne nevjere?

Ova vrsta preljuba, poznata kao ‘nevjera srca’, često počinje bez namjere da se prekorače granice; međutim, kako se osjećaj intimnosti razvija, povećava se rizik da će prerasti u tradicionalno varanje. Psiholog Nickerson spominje da razgovori započeti nevino (kao što je naricanje o problemima u trenutnoj vezi) mogu brzo eskalirati ako pojedinac nalazi sve više i više podrške i nastavi gomilati komunikaciju s tom trećom stranom. Može dosegnuti osjećaje daleko iznad prijateljstva i stvoriti duboku, opasnu emocionalnu privrženost postojećoj vezi. Kako nastaje emocionalna nevjera?


Mnogi ljudi gledaju izvan svoje veze samo kako bi bili sretni ili se osjećali manje usamljenima. Umjesto da razgovaraju sa svojim partnerom o tome kako se osjećaju, traže druge ljude tražeći empatiju i podršku koju mogu ili ne moraju dobiti u svojoj vezi. Stručnjaci kažu da je to često znak da nešto nije u redu u trenutnoj vezi. Kad netko počne dijeliti intimne detalje s drugom osobom, zapravo traži emocionalnu vezu i potvrdu – koja im možda nedostaje – u vezi.

Poteškoća se javlja i kada se supružnik prikazuje kao žrtva ili mučenik u odnosu prema trećoj strani, dijeleći samo svoju stranu priče dok ne razmisli o vlastitom doprinosu problemima. Ova vrsta selektivne percepcije ne može dodatno izgraditi povjerenje u vezi jer onaj tko je izostavljen iz ovih razgovora osjeća se izdanim i također izoliranim uz sve to glumljenje.

Ukratko, ono što ovdje pokušavamo reći je da emocionalna nevjera ima potencijal biti jednako štetna kao i fizička budući da uključuje usmjeravanje emocionalne energije i pažnje na osobu koja nije partner. Empatija, razgovor i volja za radom na vezi pomogli bi u obuzdavanju takvih slučajeva.

Ukratko, emocionalna nevjera može biti jednako štetna kao i fizička nevjera jer uključuje preusmjeravanje emocionalne energije i pažnje na osobu koja nije partner. Uvid, komunikacija i odnos-suradnja najvažniji su ključevi za prevenciju takvih djela.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here