Spathiphyllum,poznat i pod imenom „mirna ljepotica“, jedna je od najzastupljenijih i najvoljenijih sobnih biljaka širom sveta. Njena elegantna pojava i nežni beli cvetovi unose sklad i estetiku u svaki prostor, ali ono što je čini posebno privlačnom jeste njena sposobnost da pročišćava vazduh i doprinosi zdravijoj životnoj sredini. Uklanjajući štetne čestice, mirise, pa čak i elektrosmog, postaje idealna za domove i radne prostore, naročito u blizini uređaja kao što su televizori, računari ili ruteri.U nastavku pročitajte par trikova i savjeta kako da Vaša ljepotica dostigne najljepši stadij sa samo par sastojaka koje već imate kod kuće.
- Iako deluje raskošno, Spathiphyllum je zapravo veoma zahvalna biljka koja ne zahteva previše pažnje. Važno je da se vodi računa o osnovnim uslovima – svetlu, temperaturi, vlazi i ishrani. Kada biljka ne cveta, često je razlog u nedostatku hranljivih materija, a jednostavan prirodni recept može učiniti razliku. Kašika pepela razmućena u litru tople vode predstavlja prirodno i efikasno đubrivo. Pepeo je bogat kalijumom i fosforom, koji su ključni za cvetanje i zdrav rast. Osim direktnog zalivanja ovom otopinom, pepeo se može i jednostavno posuti oko biljke, uz lagano rastresanje zemlje.
Zanimljivo je da se za Spathiphyllum vežu i brojna narodna verovanja. Postoje predanja da ova biljka privlači ljubav u život žena koje je uzgajaju, da donosi mir u dom i pozitivnu energiju, kao i da pomaže ženama koje se bore s problemima začeća. Osim toga, veruje se da biljka intuitivno reaguje na stanje u domaćinstvu – kada je u kući napetost, ona počinje da vene, a kada se odnosi stabilizuju, ponovo buja.
- Iako voli vlagu, ne sme se preterivati s zalivanjem. Idealna je umerena vlažnost zemljišta i povremeno orošavanje listova. Ova tropska biljka, poreklom iz južnoameričkih prašuma, ne podnosi direktno sunce, jer mu izlaganje može izazvati opekotine na listovima. Zato je najbolje mesto za nju prozor koji gleda na istok, gde dobija dovoljno svetla, ali ne i prejake zrake. U uslovima slabijeg osvetljenja može opstati, ali će listovi postati manji i bleđi, a cvetanje će biti otežano.
Tokom toplijih meseci, preporučuje se prihranjivanje na dve nedelje, koristeći tečno đubrivo koje odgovara cvetnicama. U hladnijem periodu biljci je potreban odmor, pa se gnojidba tada obustavlja.
- Problemi koji mogu nastati s ovom biljkom uglavnom su posledica neadekvatne nege. Previše svetla dovodi do žućenja i sušenja listova, dok premalo svetla uzrokuje bledilo i savijanje stabljika. Višak vode uzrokuje truljenje korena i tamnjenje listova, dok je nedostatak vode prepoznatljiv po suvim, krhkim listovima. Štetočine se mogu pojaviti s donje strane lista, a rešavaju se odgovarajućim sredstvima, uz obavezno čišćenje biljke.
Redovno uklanjanje uvelih listova i cvetova je ključno za održavanje vitalnosti biljke. Ukoliko se ne uklone, iscrpljuju biljku i usporavaju novo cvetanje. Ako biljka uporno ne cveta, treba proveriti i kvalitet zemljišta, osvetljenje i vlagu u prostoriji, a uvođenje prirodnog đubriva može značajno doprineti njenom oporavku.
- Spathiphyllum je više od ukrasa. To je biljka koja unosi ravnotežu u prostor, pročišćava vazduh, podiže raspoloženje i, kako mnogi veruju, utiče i na emocionalni sklad ukućana. Njena jednostavna lepota i blagotvorna energija čine je savršenim saputnikom u svakodnevnom životu.