Oglasi - Advertisement

Pogača u obliku ruže već je godinama pravi hit među ljubiteljima domaćeg peciva, i to s dobrim razlogom. Osim što je izuzetno mekana i ukusna, ova pogača plijeni pažnju svojim raskošnim izgledom, podsjećajući na cvijet ruže. Bilo da se poslužuje uz glavno jelo, kao dodatak uz sir i suhomesnate proizvode, ili kao samostalni zalogaj uz jogurt, ova pogača unosi poseban šarm na svaku trpezu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Priprema ove pogače ne zahtijeva napredno kulinarsko znanje, ali podrazumijeva malo strpljenja i kreativnosti. Glavni sastojci su jednostavni, svakodnevni: toplo mlijeko, ulje, suhi kvasac, šećer, so, bjelanjak i brašno. Tijesto koje dobijete nakon miješanja trebalo bi da bude mekano, elastično i ne previše ljepljivo. Ključno je ostaviti ga da se odmori i naraste – oko četrdeset minuta na toplom mjestu – jer upravo tada dobiva na volumenu i mekoći koja će se zadržati i nakon pečenja.

Nakon što tijesto naraste, prelazi se na formiranje karakterističnog oblika. Najljepši dio ovog recepta upravo je taj vizualni moment, jer se tijesto oblikuje u kružiće pomoću čaše za vodu i čajne šoljice. Veći krugovi služe kao osnova, a manji se postavljaju povrh njih. Između slojeva nanosi se maslac ili ulje, što dodatno doprinosi sočnosti konačnog proizvoda i omogućava da se listovi tijesta lijepo razdvajaju prilikom konzumacije.

  • Kada se svi komadi pažljivo slože u kalup promjera 26 centimetara, treba ih ponovo ostaviti da odstoje oko petnaest do dvadeset minuta. U tom periodu tijesto će još malo narasti i dodatno omekšati, a zatim se cijela površina premaže smjesom žumanjka i mlijeka kako bi se tokom pečenja razvila zlatno-smeđa korica koja je neodoljivo privlačna.

Pećnicu prethodno zagrijte na 180 stepeni i pogaču pecite između 20 i 30 minuta, u zavisnosti od jačine vaše rerne. Veoma je važno pažljivo nadgledati pečenje – gornja površina treba da poprimi smećkastu boju, ali bez da izgori. Ukoliko se prepeče, gubi se ona željena mekoća i suptilna aroma putera koja dolazi iz slojeva. Idealno pečena pogača biće prozračna iznutra, sa hrskavim ivicama i svilenkastom teksturom.

  • Ono što ovu pogaču dodatno izdvaja jeste to što je savršeno prilagodljiva. Može se puniti sirom, šunkom, spanaćem ili čak čokoladom ako želite slatku verziju. Takođe, iako je odlična topla, jednako je ukusna i kada se ohladi – pa može poslužiti i kao grickalica za ponijeti.

Pogača ruža je spoj domaće tradicije i estetske elegancije. Njena priprema možda zahtijeva nešto više vremena nego klasično pecivo, ali rezultat vrijedi svakog trenutka uloženog truda. Osim što će vas obradovati njen miris dok se peče, još veće zadovoljstvo donijeće pogledi i oduševljenje gostiju kad je iznesete na sto. Ukoliko volite da svojim kuhanjem ostavite snažan utisak, ova pogača je pravi izbor za vas.

BONUS TEKST

  • U mnogim domaćinstvima piletina zauzima centralno mesto u svakodnevnoj ishrani, zahvaljujući svom bogatom proteinskom sastavu i mogućnosti da se priprema na različite načine. Ipak, bez obzira na njene nutritivne vrednosti i popularnost, piletina spada među namirnice koje nose visok rizik od bakterijske kontaminacije ako se ne rukuje pravilno. Upravo zbog toga se često postavlja pitanje – koliko dugo se piletina može bezbedno čuvati u frižideru?

Pravilno čuvanje piletine počinje odmah nakon kupovine. Ako planirate da je konzumirate u roku od dan ili dva, dovoljno je da je ostavite u frižideru. Sirova piletina se u frižiderskim uslovima, na temperaturi ispod 4°C, može čuvati najviše do 48 sati. Ovo ograničenje se odnosi i na druge vrste sirove peradi poput ćuretine. Ukoliko niste sigurni da ćete je iskoristiti u tom vremenskom roku, najbolje rešenje je da je zamrznete.

  • Kuhana piletina može izdržati nešto duže. U hermetički zatvorenoj posudi, u frižideru može ostati sveža od tri do četiri dana. Nakon toga, povećava se rizik od razvoja bakterija koje mogu izazvati trovanje hranom. Iako niska temperatura usporava njihov rast, ne zaustavlja ga u potpunosti. Zbog toga je važno poštovati preporučeni rok trajanja čak i kada se piletina čuva naizgled pravilno.

Ako želite da piletinu sačuvate na duži period, zamrzavanje je mnogo sigurnija opcija. Sirovi komadi piletine mogu se držati u zamrzivaču do devet meseci, dok celo pile može ostati zamrznuto i do godinu dana. S druge strane, kuhana piletina se može zamrzavati u trajanju od dva do šest meseci, u zavisnosti od toga kako je pripremljena i upakovana. Važno je napomenuti da zamrzavanje ne uništava bakterije koje su već prisutne, ali sprečava njihov dalji razvoj.

  • Prepoznati da se piletina pokvarila ponekad može biti izazovno, naročito kada se promena ne vidi odmah golim okom. Međutim, postoje jasni znakovi koje treba posmatrati. Prva stvar je boja – sveža sirova piletina ima svetloružičastu boju, dok kuhana treba da zadrži svetlu, ravnomernu nijansu. Ukoliko primetite sivo-zelene tonove ili tamne mrlje, velika je verovatnoća da je piletina počela da se kvari. Pojava buđi, bilo u obliku zelenih ili sivih tačkica, ukazuje na ozbiljno propadanje i obavezno znači da meso treba baciti.

PREUZMITE BESPLATNO!
⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here